GÜNCEL / 19.05.2020 19:37

Murat Bardakçı: Atatürk'ün Samsun'a çıkışı Osmanlı Devleti'nin talimatıyla olmuştur!

Tarihçi Murat Bardakçı katıldığı canlı yayın programında Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkışı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bardakçı, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının talimatını Sultanı Vahdettin'in verdiğini açıkladı.

Sultan Vahdettin'in imzaladığı kararname ile Gazi Mustafa Kemal'in Samsun'a yolculuğun başladığını açıklayan Bardakçı bu operasyonunun günler öncesinden en ince ayrıntısına kadar Osmanlı Devleti tarafından  hazırlandığını açıkladı.

Bardakçı canlı yayında yaptığı açıklamada, “Samsun yolculuğu devletin hazırladığı bir operasyon. Çok ciddi bir operasyondur. Bir kurmay operasyon. En ince ayrıntısına kadar günler öncesinden hazırlanmış ve bütün detaylar belirlenmiş ve adım adım uygulanmıştır. Bizde söylenen gizli olarak yola çıktığı şeklinde bir şey yok.    

30 Nisan 1919’da Mustafa Kemal Paşa’nın 9. Ordu müfettiş tayini hakkında kararname çıkar.  İmzalayanlar; Harbiye Nazırı Şakir Paşa, Sadrazam Damat Ferit Paşa ve Sultan Vahdettin.” ifadelerini kullandı. 

Murata Bardakçı bugün kaleme aldığı köşe yazısında da "Samsun yolculuğu ile alâkalı hemen bütün önemli evrakı tek tek elden geçirmiş ve bunları şimdiye kadar ortaya çıkmamş bazı belgeler ile beraber yayınlamış bir kişi olarak söyleyeyim: Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a gidişi sadece kendi iradesi yahut Sultan Vahideddin’in talimatı ile değil, devletin kararı iledir; ortada işgal altındaki bir memlekette en üst makamların müştereken giriştikleri bir çare bulma çabası mevcuttur, yani seyahat bir “devlet operasyonu”dur!" " dedi.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Ermenistan dağıldı! Azerbaycan yeni görüntüler paylaştı GÜNCEL - 29.09.2020 Bakan Selçuk'tan okullarla ilgili son dakika açıklaması! Yeşil ışık yaktı GÜNCEL - 29.09.2020
 • aliyar 28.05.2020 08:47 / 1 kişi beğenmiş /

  aslinda pasa TRabzon'a cikacakti ama Samsun'a gelindiginde vapur ariza yapiyor ve Samsun'a iniyorlar. yaverleri soruyorlar Pasam hani TRabzon'a cikacaktik. Pasa o onemli cevabi veriyor. Olsun. Bize Her Yer TRABZON!!!

 • Yavuz alp 25.05.2020 12:48 / 3 kişi beğenmiş /

  Bizim çocukluğumuzdaki ilk okullarda okutulan tarih kitaplarında Atatürk gizlice bakımsız çürü bandırma vapuruyla kıyıya yakın yerlerden gizlice samsuna hain padişah Vahtentine raple çıktı vatani kurtardı vatani satan padişahlardan yedi düvlli yenerek ülkemizi kurtardı diye okutuldu.

 • Kemal Ünal 23.05.2020 22:59 /

  Arkadaşlar yancılık yapmanın alemi yok. Söyledikleri doğru fakat Samsun'a çıkış gerekçesi Samsun'da işgal kuvvetlerine karşı direnen halktan silahları toplamak ve bölgede asayişi sağlamaktı ancak Mustafa Kemal tam tersini yapmıştır, birbirinize girmenize gerek yok, bunlar bilinen şeyler.

 • Korkmaz 21.05.2020 23:39 / 3 kişi beğenmiş /

  Sayın cumhuriyet, sözde cumhuriyet tarihiyle ilgileniyorsunuz ya.. Yakın tarihinizi bile bilmediğiniz halde, neden ısrarla muhalefet olma çabasındasınız

 • Yqv tabi 21.05.2020 19:56 / 1 kişi beğenmiş /

  Yav tabi he he

güncel kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla