GENEL / 29.05.2020 14:31

Günler sonra ilk hutbe! Hutbede fetih vurgusu

Türkiye'de 74 günün ardından ilk Cuma namazı kılındı. Koronavirüs salgını nedeniyle cemaatle namaz kılınmasına ara verilmişti. İlk Cuma namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Fatih Camisi'nde kıldırdı. Erbaş, Cuma hutbesini canlı yayında tüm Türkiye'ye irad etti. Erbaş, sosyal mesafeye dikkat edilmesi uyarısında da bulundu.

KORONAVİRÜS SONRASI İLK CUMA NAMAZI

İstanbul'un fethinin 567'nci yıldönümünde yeniden kılınmaya başlanan Cuma namazında hutbenin konusu da fetih ruhuydu. Hutbede fetih ile ilgili, "Aziz İstanbul'un kapıları 29 Mayıs 1453 günü muazzam bir fetihle İslam'a ve şanlı medeniyetimize açılmıştı. Ecdadımızı rahmetle ve minnetle anıyoruz. Salgın hastalık sebebiyle bir süredir kapalı olan camilerimizin kapıları da yine bugün aziz milletimize ve değerli cemaatimize açılıyor. Fethin coşkusu ile camilerimize kavuşmanın sevincini bir arada yaşıyoruz. Bu büyük nimetin kıymetini bilelim. Sorumluluğumuzu unutmayalım. Tedbirlere hassasiyetle uyalım." ifadeleri yer aldı.

CUMA HUTBESİ'NİN KONUSU: "HAMDOLSUN RABBİMİZE"

Muhterem Müslümanlar!

Cumanız mübarek olsun. Bu icabet vaktinde, gönlünüz, hâneniz, ömrünüz ve rızkınız cumanın bereketiyle dolsun. Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı günde, bizleri saf saf huzuruna kabul eden, cemaat olma coşkusunu yeniden yaşatan Rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun. "Hamd, bizden hüznü gideren Allah'a mahsustur. Şüphesiz Rabbimiz çok bağışlayandır, şükrün karşılığını verendir."

Ümmetine temizliği ve tezkiyeyi, maddi ve manevi her türlü kirden ve kirli işten uzak durmayı öğreten Habîb-i Kibriyâ Muhammed Mustafa Efendimize salât ve selâm olsun.

Aziz Müminler!

Cuma günü müminlerin bayramıdır ve bu bayram Asr-ı Saadetten bugüne en güzel hâliyle camilerde, cemaatle kutlanır. Yeryüzünde Allah'ın mescitlerindeki huzur ve güveni başka hangi mekân sağlayabilir? Tevhidle çarpan yürekler vahdetle secdeye varırken, bu kardeşliğin sevinci başka nerede yaşanabilir? Umut ve inanç, teselli ve teslimiyet, muhabbet ve samimiyet başka hangi ortamda böylesine güçlenebilir? Camiden ilim ve hikmet alınır; edeb ve ihsan yayılır. Ezan-ı şerifler yediden yetmişe müminleri birlik ve beraberliğe çağırır. Şükürler olsun bu çağrıya uyduk. Özlemle, hasretle bugünü bekliyorduk. Şimdi vuslat zamanı. Hislerimizi anlatmaya kelimeler kâfi değil! Vakit, Rabbimize kulluğumuzu, şükrümüzü, duamızı ve niyazımızı arz etme vaktidir.

Kardeşlerim!

Aziz İstanbul'un kapıları 29 Mayıs 1453 günü muazzam bir fetihle İslam'a ve şanlı medeniyetimize açılmıştı. Ecdadımızı rahmetle ve minnetle anıyoruz. Salgın hastalık sebebiyle bir süredir kapalı olan camilerimizin kapıları da yine bugün aziz milletimize ve değerli cemaatimize açılıyor. Fethin coşkusu ile camilerimize kavuşmanın sevincini bir arada yaşıyoruz. Bu büyük nimetin kıymetini bilelim. Sorumluluğumuzu unutmayalım. Tedbirlere hassasiyetle uyalım.

Şimdi inşallah Cuma namazının farzını kılacağız. Ardından birbirimizle musafaha etmeden, fizikî mesafeye dikkat ederek ve görevlilerimizin yönlendirmelerine uyarak buradan ayrılacağız. Cuma namazının sünnetini evlerimizde kılacağız. Cenâb-ı Hak ibadetlerimizi kabul buyursun. Bizleri bu salgın hastalıktan en kısa zamanda kurtarsın. Hutbemi Peygamber Efendimizin şu duasıyla bitiriyorum: "Allah'ım! Seni zikretmek, sana şükretmek ve sana güzelce ibadet etmek için bana yardım eyle!"

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Türk F-16'ları Azerbaycan'da GENEL - 31.07.2020 Bıçaklar kurbana değil insana doğruldu! Kurban pazarı karıştı GENEL - 31.07.2020
 • ahmet bozdoğan 30.05.2020 01:10 /

  ben kılamadım

 • Fatih Türk 29.05.2020 21:48 /

  Cumanın son sünnetini de camide kılınsa iyi olur. Zaten sosyal mesafeye uyularak namaz kılınıyor. Herkes eve gitmiyor nihayetinde

 • Vanlı 29.05.2020 16:52 / 3 kişi beğenmiş /

  Rabbime hamd ediyoruz bugün çok uzun zamandan sonra bu güzelliği yaşadık.

 • VATANDAŞ 29.05.2020 16:07 / 4 kişi beğenmiş /

  Cemaatın %70-80 nı oluşturan biz 65 yaş üstü kişiler sokağa çıkma yasağı nedeniyle Cumaya gidemedik ve kırıldık,Cuma saatında izinli sayılabiliridk.İnşallah o bir Haftaya kadar düzeltilir.

 • fehmi 29.05.2020 15:54 / 2 kişi beğenmiş /

  camilerin bahçelerinde namaz kılınacağı söylendi benim gittiğim camide kurumuş ağaç yaprakları kozalaklar vs. çör çöp temizlenmemişti cami memurları tatil yaptılar günlük 30dk camiyi temizleyemezlermiydi

genel kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla