SPOR / 30.05.2020 11:40

1,5 metrelik engerek yılanını plastik kovayla yakaladı

Antalya'nın Kemer’ ilçesindeki evinde 6 yaşındaki kızıyla birlikte yaşayan Rus asıllı Victoria Savina, evine girmek üzereyken fark ettiği ve endemik bir tür olan ve Engerek yılanı olduğu tahmin edilen sürüngenle 1,5 saat mücadele etti. Plastik kova ile yakaladığı yılan defalarca kaçan kadın, pes etmedi ve tekrar tekrar yakaladı. Hayvan barınağı ekibinin teslim aldığı yılan, yerleşim yerlerine uzak bir noktada doğaya salındı.

12 yıldır Kemer’de yaşayan Victoria Savina, 'Şoko' isimli 10 yaşındaki Fransız Buldog köpeği her zamankinden farklı biçimde havlamaya başlayınca onun havladığı yöne baktı ve mangalın altında çöreklenmiş olan yılanı gördü.

Önce küçük kızına uzaklaşmasını söyleyen Victoria Savina, orada bulunan bir plastik kovayı eline alarak arada bir kendisine tüküren yılanı yakalamaya çalıştı. Yılanı yakaladığında hemen ilgili makamları aramaya başlayan Savina, bu sırada kovanın kenarını kaldırarak kaçan yılanı tekrar yakalamaya uğraştı. Savina ekipler gelene kadar kaçan yılanı birkaç kez daha yakaladığını, hayvanları sevdiğini ve yılandan korkmadığını belirtti.

Belediye ekibi yılanı doğal ortamına bıraktı
Kemer Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Geçici Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezinden gelen iki kişilik bir ekip yılanı bir torbaya koyarak götürdü. Yılan, Kemer Belediyesi Veteriner Hekimi Fevzi Uzun nezaretinde yerleşim yerlerinden uzak bir noktaya götürülerek doğaya salındı. Veteriner Hekim Fevzi Uzun, endemik canlılardan olan yılanın cinsini kesin olarak söylemenin mümkün olmadığını, bunun için özel inceleme gerektiğini belirterek, yakalayan kişilerin anlatımlarındaki tükürme ayrıntısının, hayvanın zehirli türden olabileceğine işaret ettiğini, çünkü zehirli hayvanların özel savunma mekanizmaları bulunduğunu söyledi.

Engerek
Engerek, engerekgiller familyasından Vipera cinsini oluşturan çeşitli zehirli yılan türlerine verilen genel ad. Uzun, kıvrık ve içi boş olan ikişer tane zehir dişleriyle bunların gerisinde daha küçük yakalama dişleri mevcuttur. Başları üçgen şeklinde ve kuyrukları küttür. Daha çok geceleri avlanırlar. 

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Sel suları koca traktörü böyle yuttu SPOR - 23.06.2020 Minibüste şoföre maske uyarısı yapınca hakarete uğradı; o anlar kamerada SPOR - 23.06.2020
 • hans 31.05.2020 12:06 / 1 kişi beğenmiş /

  cok güzel öldürmeden ormana gönderdiler

 • Oyunbozan 30.05.2020 16:53 /

  Dış mihraklar doğaya domuz ayı tehlikeli yılan salıyorlar.Devletin kulağınada üfürüyorlar.

 • Fırat 30.05.2020 13:37 / 2 kişi beğenmiş /

  Benim bildiim engerekler tükürmez,yani zehir fışkırtmaz.Bunda bir yanlışlık var.Sadece kobraların bazı türleri bunu yapar.

 • HASAN 30.05.2020 12:58 / 1 kişi beğenmiş /

  son günlerde türkiyenin her yerinden anormal yılan hareketliliği gözlenmeye başladı her yıl bu denli olmuyordu bunları deliklerinden bu denli yogun çıkmalarına sebep olan bir doğa olayı olacak sanki zira hayvanların sezgileri bizlerden çok yüksek tıpkı depremden evvel hayvanların huzursuzlanması gibi yılanları da huzursuz eden bir şey başladı ama nedir birilerine saldırmak için çıkmadıkları kesin onlarad bir şeylerden korkarak deliklerinden bukadar çok çıkıyor yosa avını avlar geri döner bu hayvanlar öyle ortalıkta bukadar gezinmez

 • HASAN 30.05.2020 12:55 / 1 kişi beğenmiş /

  iyi cesaret ben hayatta yaklaşamazdım bile hemde kaçmasına rağmen tekrar tekrar peşine düşmek bırak gitsin kovala en azından

spor kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla