GENEL / 31.05.2020 01:36

Tarihi uçuş gerçekleşti! Dünya bu ana kilitlendi

SpaceX'in ilk insanlı 'Crew Dragon' isimli uzay mekiği başarıyla fırlatıldı

Olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenen SpaceX'in "Crew Dragon" isimli uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesi başarı ile gerçekleştirildi.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) ve California merkezli SpaceX firması tarafından uygulamaya konulan tarihi fırlatılış, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden ABD doğu saati ile 15.22'de (TSİ 22.22) yapıldı.

ERTELENMİŞTİ

5 Mayıs'ta yapılması planlanan fırlatılışın, dakikalar kala hava şartlarının elverişsiz olduğu gerekçesi ile ertelendiğini duyuran NASA yetkilileri, bir sonraki fırlatılışın bugün gerçekleşeceğini bildirmişti.

RUSYA'YA PARA ÖDENİYORDU

Başarı ile gerçekleşen tarihi insanlı fırlatılış ve yeniden kullanılır roketle yapılan uzaya yolculuk neticesinde, NASA'nın dünya yörüngesinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot göndermek için her seferinde Rusya'ya koltuk başına ödediği yaklaşık 85 milyon dolarlık masraftan kurtulmasının da yolu açılmış oldu.

NASA, 2011 yılından bu yana mürettebatlı uçuş projesini askıya almasından dolayı astronotlarını uzay istasyonuna taşımak için Rusya'ya ait Soyuz uzay araçlarını kullanıyordu.


İNŞASI  6 YIL SÜRDÜ

İş adamı Elon Musk'ın sahibi olduğu Kaliforniya merkezli SpaceX firması, Crew Dragon kapsülünü inşa ve test etmek için 6 yıl çaba harcadı.

İnsanlı uçuşu gerçekleştirme projesi için NASA'dan 3 milyar doların üzerinde bir bütçe alan SpaceX, bugün yapılan başarılı test uçuşu ile uzay endüstrisi için atacağı diğer adımlar için güven tazeledi.

 

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Uygurlara uygulananlar insanlık dışı! (30 Haziran 2020 Günün Önemli Gelişmeleri) GENEL - 30.06.2020 Radikal önlem! Tüm yabancı öğrencileri sınır dışı edecekler (8 Temmuz 2020 Günün Önemli Gelişmeleri) GENEL - 08.07.2020
 • Sıra 31.05.2020 12:58 / 1 kişi beğenmiş /

  Şimdiye kadar bilim adamlarımız.arge çalışmasımı,nerde,laboratuar çalışmasımı nerde.teknolojik araştırmamı nerde.buluş yapanların canı tehlikeye giriyodu.buluşlar engelleniyordu.sadece beş bin buluş patenti fetönün üzerinde çıktı.ülkemizdeki gizli karanlık bir güç tarafından.son on senedir ülkemizin önü açıldı.o karanlık alçak zalim güç e rağmen çok şey yapılmaya başlandı.elleri ayakları bağlı olan bilim adamlarımız laboratuarlara girmeye başladı.ülkemizin geleceği argede,laboratuarlarda.kuran da,hadislerde.burada çok teknolojiler gizli.açığa çıkarılması bekleniyor.mirac hadisesindeki teknolojiyi görnemiz lazım.nuh tufanındaki teknoloji,fil olayındaki teknoloji daha ne teknolojiler .

 • Çiko 31.05.2020 12:32 /

  Bu görüntülere inanıyormusunuz, yuh deniz üzerine hemde o yükseklikte ahaahahaaâ film teknolojisi gelişti insanların kafası gelişmedi her gördüğünüze inanmayın biraz matematik ve fizik bilgisi gerekiyor, kandırılıyorsunuz

 • Birgarip 31.05.2020 12:11 /

  Bir arkadaş gavur yapar müslüman bakar yazmış lanet olsun o gavurlar somurgecilikle hırsızlıkla bu hale geldi çalışarak değil sonrada para için kölelik yapmak için ABD giden dünyanın her yerinden insanların çalışmasıyla bu haldeler bir gün oraları terk ettiklerinde kof bir ülke olduğunu tüm insanlık görecek inşallah

 • Ismet 31.05.2020 08:08 / 6 kişi beğenmiş /

  Bilen kazanir,cahil bilene muhtacdir

 • çavuş 31.05.2020 03:04 / 2 kişi beğenmiş /

  Abdullah Çiftçi yi dinleyin.

genel kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla