DÜNYA / 05.07.2020 18:19

ABD’de Kristof Kolomb’un bir heykeli daha yıkıldı

ABD’de Amerika kıtasını keşfeden İtalyan Kaşif Kristof Kolomb’un bir heykeli daha yıkılarak, denize atıldı.

ABD’de siyahi George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan eylemlerde ırkçı ve sömürgeci kişilere ait heykellere saldırılar devam ediyor. Maryland eyaletine bağlı Baltimore kentinde dün bir grup gösterici Amerika kıtasını keşfeden İtalyan Kaşif Kristof Kolomb’un heykelini boynuna geçirdikleri halat yardımıyla yıktı. Göstericiler, yıktıkları heykeli Inner Harbor bölgesinden suya attı.

ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı Bağımsızlık Günü konuşmasında ise heykellere saldıranları kınamış, Amerika’nın ulusal tarihinin tehdit altında olduğunu vurgulamıştı. Trump, "Tarihimizi yok etmeye, kahramanlarımızı itibarsızlaştırmaya, değerlerimizi silmeye ve çocuklarımızın beynini yıkamaya çalışan acımasız bir kampanyaya tanık oluyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan 10 Haziran tarihinde Minnesota eyaletinde bağlı St. Paul kentinde de bir Kolomb heykeli daha göstericiler tarafından yıkılmıştı.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Havada dünyaya gözdağı! Bombardıman uçağından inanılmaz rekor! DÜNYA - 21.09.2020 Paris'te Kovid-19 test merkezi önünde yüzlerce metrelik kuyruk DÜNYA - 16.09.2020
 • isimsiz kardas 06.07.2020 01:43 / 1 kişi beğenmiş /

  endiseliyiz

 • Yakub 05.07.2020 21:26 / 2 kişi beğenmiş /

  Christoph kolombus İspanya altınlarını çaldı. Iki yüz arkadaşı ile hindistana diye çıktı amerikaya vardı. Geri dönünce idam cezası kararı alındı. Bizim Yıldırım Beyazid bunları kurtardı. Sonuç? Başımıza bela oldular. Kıbrıs'a aldık başımıza bela oldular. Pasaport verdik bela oldular. Peygamber Efendimiz sav kovdu , elebaşlarını öldürdü. Uzak durmak gerek. Bırakın birbirlerini yesinler.

 • hüseyin gölcük 05.07.2020 21:06 / 2 kişi beğenmiş /

  darısı bizim heykellerin başına

 • esas 05.07.2020 19:10 /

  Solcular işte böyle. Doğru adam sömürgenin yolunu açtı. Ama ABD nin var olmasının kökü. Milli benlikleri. Vikingler farklı mı?. Franklar? bunların tarihi böyle. Millet olmayı kaldırdığında savaşlar bitiyor mu? Sırf para ve menfaat klaırsa birliktelik için Meksikadaki uyuşturucu kartellerinin mafyaların zafer günü yakındır.

dünya kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla