GÜNCEL / 11.07.2020 08:30

Erdoğan Ayasofya'yı 1994'te vaat etmiş: Yeniden Müslümanların camisi olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya'nın yeniden cami olmasının vaadini, 26 yıl önce uluslararası yayın yapan Al-Mujtama Dergisi'ne verdiği röportajda dile getirerek, "Ayasofya Müslümanlar için yeniden cami olacak" demiş.

Türkiye'nin son günlerde gündeminden düşmeyen Ayasofya kararı açıklandı. Türk halkının beklediği 'Ayasofya Cami' olsun kararı bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kararnameyi imzalayarak Ayasofya'nın ibadete açılmasına onay verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu sırada, İslam dünyasının en köklü ve uluslararası Arapça yayın yapan Al-Mujtama Dergisi'ne bir röportaj verdi. Gazeteci Ahmed Yusuf'un ortaya çıkardığı röportajda Erdoğan, Ayasofya'nın Müslümanlar için bir gün mutlaka yeniden cami olacağını ifade ediyor.

Ayasofya, 86 yıl sonra zincirlerini kırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, karar ile ilgili olarak "Bu kararın milletimize, ümmete ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığımız konunun idari ve teknik hazırlıklarıyla, Diyanet İşleri Başkanlığımız da dini yönüyle ilgili çalışmalara hemen başladı. Müze statüsünden çıkmasıyla birlikte Ayasofya Camiine ücretli giriş uygulamasını da kaldırıyoruz. Tüm camilerimiz gibi Ayasofya'nın kapıları da yerli ve yabancı, müslim ve gayrimüslim herkese sonuna kadar açık olacaktır" ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR CHP'de ortalık karıştı! Kaftancıoğlu'na 'Herkes haddini bilecek' sözleriyle tepki GÜNCEL - 10.08.2020 Başkan Erdoğan Yerli iş makinesini böyle test etti! GÜNCEL - 09.08.2020
 • Mehmet Topuz 12.07.2020 23:02 /

  Şükürler olsun Ayasofya tekrar camiye döndü inşaAllah kıyamete kadar cami olarak kalacak

 • Hasan Husein. 12.07.2020 15:15 / 1 kişi beğenmiş /

  Ustad bediuzzaman hz risalelerde mutedeyyin millet vekillerinin sayisi yuzde 65 / yuzde yetmis oldugu zaman ayasofyanin ahyarlar (demokratlar) tarafindan tekrak cami olarak acilacak buyuruyor. sukur.ustadimizin bir mujdesi daha gerceklesti.sayin cumhur baskanimizfan Allah cc razi olsun gercek bir lider oldugunu gosterdi insaallah sira islam birliginde hayirlisi ile Allah cc nadip ederse onuda gerceklestirir sufyan diyenler utansin gercek sufyanlarin yuzu kizariyordur.insaallah

 • Cihan 11.07.2020 13:14 / 4 kişi beğenmiş /

  Sana el uzatanin eli kırılsın şanlı mabet AYASOFYA

 • AKREP 11.07.2020 13:02 / 1 kişi beğenmiş /

  Atalar ne demiş it ürer kervan yürür

 • Nur 11.07.2020 09:59 / 3 kişi beğenmiş /

  Hep güzeldin Ayasofyam hep ama bugün daha güzelsin camisin artık Elhamdülillah

güncel kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla