Almanya’nın Herford kentinde haftada bir ezan okunmasından rahatsız olan bir grup, ezan okunduğu sırada tencere çalarak, ezanı protesto etti. O anlar çevredeki bir gurbetçi tarafından cep telefonuyla kayda alındı.

Almanya’nın Herford kenti Belediye Başkanı Tim Kâhler, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne  (DİTİB)  ait Bielefelder caddesindeki camiye haftada bir kez dışarıdan ezan okunmasına verdiği izin nedeniyle İslam karşıtlarının hedefi haline geldi. Herford kentinde cuma namazı önce okunan ezandan rahatsız olan bir kişi, ezan okunduğu sırada tencere çalarak, ezanı protesto etti. 

TENCERE İLE EZANI PROTESTO EDEN KİŞİ TUTKLANDI

Yetkililer, ismi açıklanmayan kişinin son haftalarda ezanı sürekli protesto ettiğini, önceki gün de ezana saatler kala tencresini alarak, ezanı protesto etmek için camide beklediğini ifade etti. Ezan okunurkeni tencere çalarak ezan sesini bastırmaya çalışan protestocuya polis müdahale etti. İsmi açıklamayan kişi, "bireylerin inanç özgürlüğünün aşağılanması suçu" kapsamında tutukladığı bildirildi.


ALMAN BELEDİYE BAŞKANI: BU ŞEKİLDE BİR PROTESTOYU BENİMSEMİYORUZ


Almanya’nın Herford kenti Belediye Başkanı Tim Kâhler de yaptığı açıklamada, " Bu şekilde bir protestoyu benimsemiyoruz. Herkesin inancına saygı duyulması esas görevimiz olmalı" diye konuştu. Öte yandan ezanın haftada bir gün dışarıda okunmasına izin verilen uygulama, koronavirüs (Covid-19) sebebiyle etkilenenlerin moralini yükselmek için Mart ayında yürürlüğe koyulmuştu.

Yorumlar 53 Yorum Var
 • Göktürk 20.07.2020 12:52
  Türkiye'ye gelin medeniyet dersi verelim
 • Vatansever 19.07.2020 09:52
  Bunların medeniligi bu işte, batı, caminin gerçek mimarisine bile avrupada izin vermiyor, ayasofya nın açılması iyi oldu , daha fazla kudursunlar.
 • Hacivat 19.07.2020 07:30
  Ayni sekilde türkiyede kiliseler ahir yapilmali ve can caldimi tencerelerlede protesto edilmeli müslümanlara dünyada saldirilar var ayni sekilde hiristianlarada olmaliki esit olsun hiristian yaparda müslüman yapamaz mi
 • E Mehmet 19.07.2020 03:41
  Ben de olay günü orada bu olaydaki kişileri gördüm arabamla park yeri ararken. 500 m ileride polis aracı park halindeydi yanınına gittim ve diyanet camii deki olayı polise anlatım Polısin cevabı bana çok ilginçti Şöyle söyleyır Benim haberim var onlardan ve bazı şeyler söyledi bana Bende ona siz burada yatıyorsunuz ama orada olay varırken neden ğörevinizi yaymıyorsunuz diye söyledim Polis o an tam gaz olay yerine gitti Bunlar olay çıkmasını istiyor arkadaşlar haberdar oldukları halde
 • 01adana 19.07.2020 02:10
  demekki 1 dene gerçek müslüman yokmuş orada yeri öptüreydi şu kafire
Daha fazla yorum görüntüle
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek