SPOR / 22.07.2020 02:36

Down sendromlu yavru maymun, kardeşlerinden ayrılamıyor

İstanbul'da bir aracın bagajında bulunan 3 yavru makak maymunu Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne getirildi. Sağlık kontrolünde maymunlardan birisinin down sendromlu olduğu belirlendi. Diğer hayvanlardan ayrı tutulan down sendormlu yavru maymun, aynı kafeste yaşadığı ve sürekli sarıldığı kardeşlerini bir an olsun bırakmıyor.

Dünyanın dördüncü, Avrupa’nın üçüncü büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, ülkeye kaçak yollarla sokulduktan sonra İstanbul'da yakalanan 3 yavru makak maymununun yeni adresi oldu. Bir aracın bagajında bulunarak el konulan ve Gaziantep'e getirilen maymunların birinin yapılan sağlık kontrolünde down sendromlu olduğu tespit edildi. Bunun üzerine idareciler, maymunun kardeşlerinden ayrılmaması ve diğer hayvanlarla bir arada bulunmaması yönünde karar aldı, 3 kardeş makak maymunu kendileri için hazırlanan kafeste yaşamaya başladı. Bakımı en iyi şekilde yapılan down sendromlu maymunun kafeste sürekli olarak ortasında durduğu diğer iki kardeşine sarılması, ziyaretçilerin de ilgi odağı oldu.

'SARILDIĞI KARDEŞLERİNİ BIRAKMIYOR'

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, makam maymunlarının İstanbul'dan Gaziantep'e getirildiğini ve birisinin yapılan sağlık kontrolünde down sendromlu olduğunun ortaya çıktığını ifade etti. Kardeşlerinin down sendromlu maymunun bakıcılığını üstlendiğini anlatan Özsöyler, "Bize geldiğinde yavru maymunların birisinin kafa, kol yapısı ve göz çevresinde farklılık vardı. Diğer yavrular da zaten kardeşlerinin bakıcılığını sahiplenmişti. Yapılan kontrolde down sendromlu olduğu belirlendi. Şu an tedavisini yapıyoruz, görevli arkadaşlarımız da en iyi şekilde bakımını gerçekleştiriyor. Şu an yavru oldukları için ayrı bir barınakta muhafaza ediyoruz. Büyüdüklerinde diğer hayvanlar ile birlikte yaşamlarını sürdürecekler'' diye konuştu.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Rambo Okan, Ali Koç'tan makas aldı! SPOR - 03.08.2020 BBC sunucusu Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ı canlı yayında rezil etti SPOR - 15.08.2020
  • Mustafa Yıldırım 22.07.2020 14:32 /

    Yaradana kurban ne güzel sarılıyor içten

  • mert 22.07.2020 03:23 / 8 kişi beğenmiş /

    Ne güzel canlılar ne içten sarılıyorlar bizde engelli kardeşlerimize böyle sarılalım

spor kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla