OTOMOBİL / 31.07.2020 00:38

Polonya Adalet Bakanı: İstanbul Sözleşmesi'ni yanlış buluyor ve reddediyoruz

Polonya, Türkiye'de de tartışma konusu olan İstanbul Sözleşmesi'nden, okullarda cinsiyet eğitimini şart koştuğu, ebeveyn haklarını ihlal ettiği ve ideolojik unsurlar barındırdığı gerekçeleriyle çekileceğini duyurmuştu.

Polonya'da Adalet Bakanı Zbigniew Ziobro,'' İstanbul Sözleşmesi kabullenemeyeceğimiz sakıncalı ideolojik dayatmalar içeriyor. çocuklara cinsiyet eğitimini zorunlu kılan maddeler yer alıyor. '' ifadelerini kullanmıştı.

ANAYASA MAHKEMESİNE GÖNDERİLDİ

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, İstanbul Sözleşmesi'nin Anayasaya uygunluğunun değerlendirilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne gönderdi.

Polonya’da geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanlığı, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmek için yasal süreç başlatmıştı. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, konu ile ilgili yaptığı açıklamada kadına yönelik şiddetin önlenmesi hususunda devletlerin görevlerini içeren sözleşmede ideolojik hükümler bulunduğunu ve bunların açıklığa kavuşturulması gerektiğini aktardı. Başbakan Morawiecki, İstanbul Sözleşmesi'nin Anayasaya uygunluğu bakımından denetlemesi için Anayasa Mahkemesi'ne gönderildiğini açıklarken, "Sözleşmede ideolojik karakterde hükümler mevcut, bunların açıklığa kavuşturulması lazım. Sözleşmenin Polonya Anayasasına uygun olup olmadığını bilme hakkımız var" dedi.

Morawiecki, pek çok kişinin sözleşmenin Polonya hukuk düzenini ihlal ettiğine dair kuşkuları olduğunu ve hükümet olarak kısmen de olsa bu kuşkuları paylaştıklarını belirtti. Kamuoyundaki tartışmalarda sözleşmenin ideolojik zemini olduğunu, kadına yönelik şiddetin kaynağını gerçekçi bir biçimde tanımlamadığını ve aile içi şiddet konusunda etkili araçlar sağlamadığını belirten Başbakan Morawiecki, söz konusu kuşkuların düzgün bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı. Başbakan, "Hükümet olarak kısmen bu kuşkuları paylaşıyoruz ve söz konusu sözleşmenin ebeveynlerin çocuklarını kendi vicdanlarına uygun şekilde yetiştirme hakkı ve devletin dünya görüşü konularındaki tarafsızlığı ilkesi hususunda Polonya Anayasası ile uyumlu olmadığına karar verme hakkımız var" dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin çalışmasının konuya ilişkin tartışmalara son noktayı koyacağına inandığını ifade eden Morawiecki, sözleşmeye ilişkin her türlü girişimin şiddete izin verdiğine dair çıkan söylemleri şiddetle reddetti. Başbakan Morawiecki, "Birleşik sağ hükümetimiz aile içi şiddeti önlemek ve şiddetin mağdurlarını desteklemek için tüm gücüyle çalışıyor, adımlar atıyor" ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Mercedes'in son bombası! Tek depo 1000 km! Ne elektrik, ne benzin, ne lpg ne de mazot... OTOMOBİL - 18.09.2020 Türkiye için tarihi bir gün daha! Aksungur SİHA tam 12 adet bombayla 28 saat uçtu OTOMOBİL - 17.09.2020
 • Haluk 30.07.2020 19:54 / 2 kişi beğenmiş /

  Bu istanbul sözleşmesi akparti zamanında olması kötü bişey dini yönden öne çıkan bir partinin bunu onaylaması peygamber efendimizin bir insanın namaz kılması vs sizi aldatmasın önemli olan ahlâkî demesi tam yerinde bi laf olmus

 • mert 30.07.2020 19:54 / 3 kişi beğenmiş /

  alkışlanacak bir olay ve açıklama

 • Bjk56 30.07.2020 19:40 / 1 kişi beğenmiş /

  Süpersin darısı başımıza

 • Adana'dan 30.07.2020 19:35 / 4 kişi beğenmiş /

  Elin Müslüman olmayanı böyle düşünüp ayrılmayı isterken. Elhamdülüllah müslümanım diyen hükümet yetkililerimizin içinde halaa bu sözleşmeyi savunanlar varya diyecek söz bulamıyorum. Allahım inşallah bu yanlıştan biran önce dönülür. Allahın emrine Peygamberin sünnetine uymayan bu proje artık son bulmalı.

 • Eyüp sultanlı 30.07.2020 19:31 / 1 kişi beğenmiş /

  Polonyanin kararını doğru buluyorum. Son dönemde Türkiye de kadına yönelik şiddetle ilgili haberlerin sürekli gündemde tutulması İstanbul Sözleşmesini önlemeye yöneliktir. Kadın hakları bu sözleşmeyle korunma. İnsanın içinde olacak kadına saygı

otomobil kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla