GÜNCEL / 04.08.2020 14:25

Türkiye'yi kavuran görüntüler! İHA'lar o anları kaydetti

İzmir’in Menderes ilçesinde, ekipler tarafından güçlükle kontrol altına alınan orman yangınıyla ilgili bölgede soğutma çalışmaları devam ederken, bölgede sürekli olarak gözetleme yapan İnsansız Hava Araçları (İHA) yangının başladığı anları görüntüledi. İHA’lar, daha sonra ise kara birliklerine hemen koordinatları vererek erken müdahale edilmesini sağlarken, bölgede mangal yakanların da izi tespit edildi.

Menderes ilçesi Çile Mahallesi’nde çıkan orman yangınına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Orman Genel Müdürlüğü ekiplerinin saatlerce havadan ve karadan söndürmek için mücadele verdiği yangınla ilgili piknik yapmak için mangal yakanların izi tespit edildi.

Hortumla mangalı söndürmeye çalışmışlar
Yangının neden çıktığına ilişkin inceleme yapan ekipler, Çile Mahallesi’nde bir mangal ateşinin yakıldığını, söndürmek için ise hortumla su taşındığını belirledi. Yangının bu nedenle çıkabileceği düşünülürken, bölgeden fotoğraf kareleri de ortaya çıktı.

İHA’lar yangını tespit edip kara birliklerine koordinat verdi
Öte yandan, İnsansız Hava Aracının (İHA) Menderes’te keşif yaptığı ve yangının başlamasıyla kara birliklerine lokasyon ve koordinat verdiği görüntülerde ortaya çıktı.
İHA’lar tarafından kaydedilen görüntülerde, yangının Menderes’te başlama anları yer alıyor. Bölgede o sırada gözetleme yapan ısıya duyarlı İHA’lar, yangını tespit etmesiyle kara birliklerine koordinat ve lokasyon gönderiyor.

Yazılım çalışmaları başladı
Alınan bölgeye göre, üretilen İHA’larla ilgili yazılım çalışmalarına başlandığı öğrenildi. Yazılım çalışmalarının tamamlanmasıyla İHA’ların anında ormanlardan fotoğraflama çalışmaları yapabileceği, bu sayede orman yangınlarının neden çıktığı konusunda da bilgi sahibi olunabileceği aktarıldı.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Çok şiddetli patlama: ABD askeri üssüne füzeli saldırı! GÜNCEL - 01.10.2020 Ermeni askerler cephede hüngür hüngür ağladı! GÜNCEL - 30.09.2020
 • Turkish 04.08.2020 19:23 / 6 kişi beğenmiş /

  Yine chpkk başta olan bir bölgede yangın çıkması tesadüfdür herhalde !!

 • bağımsız 04.08.2020 18:59 / 3 kişi beğenmiş /

  Sehire yakın mesire alanları ücretsiz olmalı ormanlarda mangal yakmaya ağır ceza getirilmeli

 • Hacivat 04.08.2020 18:55 / 3 kişi beğenmiş /

  Sabotaj olabilir iyi arastirilsin yakalanip en agir cezalar verilsin

 • Misafir 04.08.2020 18:41 / 4 kişi beğenmiş /

  Bu kundakçilari yakaladiğin. Anda sallandiracaksin ipreti alemicin bir fidan kaçsenede yetişiyor sonra ormandaki yabani hayat fatih Sultan Mehmet ormanlarından Birdal kesenin başını keserim demişti ormana atalarimiz okadar önem veriyordu

 • butik 04.08.2020 18:40 / 5 kişi beğenmiş /

  Zeytin ağaçı çıradan beter yanar kardeşim.Çam yerine ateşe yangına dayanıklı su tutabilen ağaç türleri var,o ağaç türleri dikilebilir.Ya da çam dikilecekse aralarına yangına set çekmek amaçlı diğer türler dikilebilir.Bu yöntem dünya da ve ülkemizde de uygulanan bilimsel bir yöntemdir.

güncel kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla