GÜNCEL / 05.08.2020 14:58

Altınla ilgili dikkat çeken öneri: Bunu yapan bir taşla iki kuş vuracak

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, "Beyrut'taki patlama ile birlikte risk yükseliyor algısı altındaki yükselişi tekrar tetikledi" dedi. Elinde altın bulunmayan yatırımcıya beklesinler tavsiyesinde bulunan Memiş, elinde altın bulunanların da kar satışı yapmamalarını tavsiye etti. Memiş, koronavirüs aşısının bulunmasıyla birlikte altında tam ters bir senaryonun ortaya çıkabileceğini sözlerine ekledi.

ltın fiyatları rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Son olarak bugün 460 lirayı gören gram altının ardından altın fiyatları çokça merak ediliyor. Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, "Altının gram fiyatı bugün tarihi zirvelerini test etti ve tüm zamanlarını rekorunu kırdı. Gram altın 460 TL, altının ons fiyatı ise 2035 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Yani yılbaşından bu yana altının ons fiyatı 520 dolar yükseldi, bu da yüzde 34'lük bir getiri sağlamış oldu. Altının gram fiyatı 165 TL yükselerek yüzde 57'lik getiriyi sağlamış oldu. Son bir aydır rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor"

ALTINDAKİ ARTIŞIN NEDENİ NE?

Bu hafta piyasalarda bir düzeltme beklendiğini ancak Lübnan'daki patlamayla birlikte risk algısının arttığına dikkat çeken Memiş, "Jeopolitik risk tekrar Ortadoğu'da yükseliyor mu? tarzında bir endişeye neden oldu. Bu da EFT girişlerini hızlandırdı. Risk algısı biraz daha arttığı için psikolojik direnç seviyeleri kırılmış oldu. Bu nedenle altının ons fiyatınında binli değil iki binli seviyeleri konuşur olduk. 460 TL seviyesi yukarı doğru kırılırsa da büyük ihtimalle 470 TL seviyelerini konuşmaya başlayacağız. Altındaki bu yükselişleri tahmin etmek, öngörmek zorlaştı. Her geçen gün beklentiler iyice kötüleşti dolayısıyla da altın yükselişini ne kadar sürdürecek sorusunun cevabı artık sektörde de yok" ifadelerini kullandı.

ALTIN DAHA NE KADAR YÜKSELİR?

Altın yatırımı yapacaklara ve elinde altın bulunan yatırımcılara önerilerde de bulunan Memiş, "470-480 TL seviyelirini bekliyoruz ama iki türlü yatırımcı var. Hiç altın almamış yatırımcı ve elinde altın bulunduran yatırımcı. Hiç altın almayan yatırımcılara bu seviyelerden altın almalarını tabiki tavsiye etmiyoruz. Yıl sonuna kadar yeni alım fırsatları doğacaktır. Sabırla beklesinler, panik olmasınlar. Bunun yanı sıra elinde altın olanlar da kar satışı yapmasınlar. Ani yükselişler önümüzdeki süreçte de devam edecek" dedi.

BİR YATIRIM FIRSATI DAHA VAR

Yatırımcının altının yanı sıra gümüşü de değerlendirebileceğini aktaran Memiş, şöyle devam etti:

"Altının yanı sıra bir fırsat daha var ki yatırımcı onu değerlendirmeli. Bu fırsatta altın gümüş rasyosu. Elindeki altını satmak isteyen veya kar realizasyonu yapmak isteyen yatırımcı elindeki altını gümüşe çevirirse bir taşla iki kuş vurmuş olacaklar. Ya da dolar endeksi çok düşük. Küresel piyasalarda dolar çok düşük seviyelerde. En azından dolarla bu düşüşü biraz daha beklemelerini önemsiyoruz. Şuanda altınla dolar takası makul. Dolar endeksi 6,93 bandında. Altını verip gümüş almak da 77 bandında. Bu da çok mantıklı bir karar. Bunlar da yatırımcı için bir tercih olabilir"

PİYASADA ALTIN BULUNABİLİYOR MU?

Piyasada ve kuyumcularda altın sıkıntısı olduğunu ve satış yapamadıklarını belirten İslam Memiş, "Elimizde çok az çeyrek ve tam altın var. Bunları sattıktan sonra da artık elimizde kalmadığını söyleyeceğiz. Çünkü ben bu fiyatlardan satın aldığım zaman elimde kalma riski çok olduğu için bu fiyatlardan değil vatandaş hiçbir kuyumcu esnafı alım satım yapmıyor" şeklinde konuştu.

ALTINDA TAM TERS BİR SENARYO GÖREBİLİRİZ

Altın fiyatlarındaki bu yükselişin temelinde ABD-Çin siyasi geriliminin olduğuna dikkat çeken Memiş, şunları söyledi:

"Bunun yanı sıra likitide sorunu, düşük faiz oranları var. Mutlaka paranın da bir yere kayması gerekiyor. Ya borsaya ya da altına yatırım yapacaklar. Getirisinden çok fiyatlama olduğu için bu durumu çok sağlıklı görmüyoruz. Yarın öbür gün koronavirüs aşının bulunduğu açıklandığında tekrar borsalarda çöküş yaşanırsa, fiyatlamalarda bir nakit ihtiyacı ortaya çıkarsa altın fiyatlarında tam ters bir senaryoyu da görebiliriz"

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Çok şiddetli patlama: ABD askeri üssüne füzeli saldırı! GÜNCEL - 01.10.2020 Ermeni askerler cephede hüngür hüngür ağladı! GÜNCEL - 30.09.2020
 • Sea 06.08.2020 20:29 / 1 kişi beğenmiş /

  Altın yükseliyor ama çarşı pazarı düşünen yok millet aç perişan

 • Turan 06.08.2020 12:42 / 1 kişi beğenmiş /

  İyi herkes altın alsın para nerde bu işin simsarları var altın piyasasını belirleyen altınlar alan kişinin elinde patlayacak

 • Çeto 06.08.2020 03:22 / 2 kişi beğenmiş /

  Allah sonumuzu hayır etsin bu gidiş hiçte hayra alamet değil arkaşlar

 • Misafir 06.08.2020 00:32 / 3 kişi beğenmiş /

  Ons fiyatı 1350 dolardan 2050 dolara geldi 1500 veya 1600 dolara geri gelir emin olun

 • ne alaka 06.08.2020 00:25 / 4 kişi beğenmiş /

  Alan satmasın almayan beklesin inecek var diyo. bu zat bu işi bilmiyo deil. işine geldiği gibi konuşuyor. birileri söle diyo söylüyo. kendisi yazısına bir okusa o da dediğini anlamayacak.

güncel kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla