DÜNYA / 07.08.2020 00:42

Beyrut'ta Macron'u şoke eden istek

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen patlamanın ardından bölgeyi ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ağır hasar gören bölgeleri gezdi. Kalabalığın arasından geçen Macron'a seslenen Lübnanlı bir kadın, "Parayı yolsuz hükümetimize vermeyin" dedi.

Lübnan'ın başkenti Beyrut Limanı'nda en az 135 kişinin hayatını kaybettiği ve 5 bin kişinin yaralandığı patlamanın ardından bölgeye gelen ilk yabancı lider Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron oldu. Patlamanın gerçekleştiği limanı ziyaret ettikten sonra şehrin ağır hasar alan yerlerinden Gemmayze Caddesi'ne geçen Cumhurbaşkanı Macron, kalabalıktan arasından geçerken Lübnanlı bir kadın kendisine seslenerek, "Lütfen parayı yolsuz hükümetimize vermeyin, Lübnan halkı çok yaralı" ifadelerini kullandı. Lübnanlı kadının çağrısına yanıt veren Macron ise, "Endişelenmeyin, para yolsuz ellere gitmeyecek" diyerek yapacakları yardımların halka ulaşacağına dair söz verdi.

"REFORMLAR YAPILMAZSA LÜBNAN BATMAYA DEVAM EDECEK"

Fransa'dan ilk yardım uçağını patlamanın ertesi günü Beyrut'a gönderen Macron bölgede yaptığı açıklamada, Lübnan'a daha fazla tıbbi yardım göndereceğini ifade etti. Lübnan Hıristiyanları ile kuvvetli bağı olan Fransa'nın Cumhurbaşkanı olması nedeniyle sevgiyle karşılanan Macron'a Beyrutlular, "Yaşasın Fransa, bize yarım edin, tek umudumuzsunuz" şeklinde seslendi. Macron, Fransa'nın Lübnan halkı ile dayanışmasının koşulsuz olduğunu dile getirerek patlamanın dışında ülkede ciddi bir krizin de var olduğunu, liderlere tarihi bir sorumluluk düştüğünün altını çizdi. Macron, "Reformlar yapılmazsa Lübnan batmaya devam edecek" dedi.

Öte yandan Beyrut'taki patlamada en az 40 Fransız vatandaşının yaralanması üzerine Fransa, patlamanın nedeni ve sorumluların bulunması için soruşturma başlatmıştı.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Reuters'tan Orta Doğu'yu karıştıracak F-35 iddiası DÜNYA - 22.09.2020 Türk ailenin iki çocuğu ellerinden alındı! Anne Uzun: Çocuklarımın 'Hiristiyan' olmasından korkuyorum DÜNYA - 22.09.2020
 • Ahi Evren 06.09.2020 09:57 /

  Lübnan ı buraya istediği zaman gelebilmek için kuran Fransadır. Ve gelmiştir.

 • Karadenizli 23.08.2020 21:04 /

  Buna kim inanır kadır inanır belki inanınır

 • ... 13.08.2020 20:37 /

  Makrondan medet umuyorlar yuh lübnanlilara ...

 • aciz kul 07.08.2020 13:50 / 6 kişi beğenmiş /

  Allah bize bu şaklabanlara bu tiyatroya koca bir çizik atmamızı, acze düşen libya da lübnan da olduğu gibi ümmet birliğini perçinlemeyi nasib etsin.. akbabanın leşe konduğu gibi anında beyrut a gelen deccalin askerlerine haddini bildirmemize fırsat versin. sefkatli ve adaletli türk milletinin dünyaya nizam veren bir konuma gelmesini acilen nasib etsin.. arabı acemi türk ü kürd ü hepimizi efendimizin gölgesinde islam sancağı altına toplasın. bu şeref de bu reis e nasib olsun...

 • Cengiz Han 07.08.2020 13:28 / 3 kişi beğenmiş /

  kendi protestocularını da yanlsrinda getirmişler. Fransiz kadın konuşuyor.

dünya kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla