GÜNCEL / 10.08.2020 00:45

Beyrut yangın yeri! Tansiyon tavan yaptı! Meclis binasına baskın...

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta parlamento binasına yürümek isteyen göstericilere güvenlik güçleri göz yaşartıcı gazla müdahale ediyor.

Başkentin merkezindeki Şehitler Meydanı'nda toplanan bir grup gösterici, 4 Ağustos Salı günü Beyrut Limanı'nda meydana gelen şiddetli patlamadan sorumlu tuttukları siyasi isimleri ve yetkilileri protesto etti.

Şehitler Meydanı'na yakın Meclis binasına yürüyen ve aynı zamanda bölgede konuşlanan güvenlik güçlerine taşla saldıran eylemcilere, güvenlik güçleri göz yaşartıcı gazla müdahale ediyor.

- Cumhurbaşkanı Avn'ın damadına tepki

Bu arada göstericilere katılmak için Şehitler Meydanı'na gelen Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın damadı ve Milletvekili Şamil Rukız, aralarında hiçbir siyasiyi istemediklerini dillendiren eylemcilerin tepkisiyle karşılaştı.

Rukız, istifa konusunu yarın bir grup milletvekiliyle birlikte değerlendireceğini söylese de kendisinin korumaları ile göstericiler arasında bir arbede yaşamasının önüne geçemedi.
Beyrut Limanı'ndaki patlamanın ardından dün başkentte toplanan binlerce vatandaş, kentte deprem etkisi yaratarak 158 kişinin ölümüne ve 6 binden fazla kişinin yaralanmasına yol açan patlamadan sorumlu tuttukları devlet yetkililerini protesto etmişti.
Parlamento binasına yürümek isteyen ve bazı bakanlık binalarını basan göstericilere güvenlik güçlerinin müdahalesiyle karşılaşmıştı. Gece geç saatlere kadar süren olaylarda güvenlik güçlerinde görevli 1 kişi öldü, 70'i güvenlik görevlisi 238 kişi yaralandı ve 20 kişi gözaltına alınmıştı.

Beyrut Limanı'ndaki patlama

Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos'ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardından tüm Beyrut'u sarsan çok güçlü bir patlama meydana gelmişti.
Lübnan Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, patlamada hayatını kaybedenlerin sayısının 158'e yükseldiği, yaralı sayısının da 6 bini aştığı belirtildi.
Beyrut Valisi Mervan Abbud, patlamanın yol açtığı zararın 15 milyar doları aşabileceğini ifade etti.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Çok şiddetli patlama: ABD askeri üssüne füzeli saldırı! GÜNCEL - 01.10.2020 Ermeni askerler cephede hüngür hüngür ağladı! GÜNCEL - 30.09.2020
 • Kaşif 10.08.2020 15:54 /

  Ve istedikleri oldu: Bir ülke daha karmaşa ve iç savaş ortamına sürüklendi.

 • Şakirr 10.08.2020 13:52 /

  Beyruttaki patlama Lübnan'ı birleştirmeliydi,ayrılık isyan gırla çok büyük zarar görecekler.

 • NASİH YILMAZ 10.08.2020 02:17 /

  beter olsunlar

 • Gecelerin Yargıcı 10.08.2020 02:05 / 5 kişi beğenmiş /

  Beyrutta neler oluyor? Daha birkaç gün önce felaketi yaşayan insanlar bunu yapamaz.Cehalet zalimlerin en sevdiği oyuncak ve araç.itrailin işi bu hiç şüphe yok.

 • Kocaeli 10.08.2020 01:50 / 5 kişi beğenmiş /

  2. Arap baharı başlatmaya çalışıyorlar

güncel kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla