GÜNCEL / 21.08.2020 00:52

Yeni füzeyi tanıttılar! Dikkat çeken isim...

İran, ABD saldırısında hayatını kaybeden eski Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in isimlerinin verildiği orta menzilli balistik ve cruise (seyir) füzelerini tanıttı.

İran devlet televizyonuna göre, Ulusal Savunma Sanayi Günü münasebetiyle başkent Tahran'da video konferans yöntemiyle düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile üst düzey yetkililer katıldı.

Cumhurbaşkanı Ruhani, törende yaptığı konuşmada, İran'ın savunma kapasitesini artırdığını ancak hiçbir zaman saldırı stratejisi izlemediğini söyledi.

- "Komşularımız, İran'ın savunma kapasitesinin onların da faydasına olduğundan emin olsun"
İran'ın hiçbir ülkeyi işgal etmeyi düşünmediğini ifade eden Ruhani, "Komşularımız, İran'ın savunma kapasitesinin onların da faydasına olduğundan emin olsunlar. Bu gücü onların lehine kullanacağız, aleyhine değil." dedi.

Törende, Irak'ın başkenti Bağdat'ta 3 Ocak'ta düzenlenen ABD saldırısında hayatını kaybeden İranlı General Süleymani ve Iraklı Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Mühendis'in isimlerinin verildiği iki yeni yerli üretim füze tanıtıldı.

Füzeler hakkında bilgi veren Savunma Bakanı Emir Hatemi, "Şehid Hac Kasım Süleymani" adı verilen balistik füzenin 1400 kilometre menzile sahip olduğunu bildirdi.
Hatemi, "Ebu Mehdi" adı verilen füzenin de seyir füzesi olarak tasarlandığını ve 1000 kilometreyi aşan bir menzile sahip olduğunu kaydetti.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Ateş Kara'dan kritik açıklamalar! Maskeleri ne zaman bırakıyoruz? GÜNCEL - 19.11.2020 Saldırı hazırlığındaki terörist zaman ayarlı bomba düzeneği ile yakalandı GÜNCEL - 17.11.2020
 • Mimisafirsafir 22.08.2020 13:21 /

  Biz nefen yapamiyoruz Hala motor denoyoruz

 • Misafir80 22.08.2020 00:23 / 2 kişi beğenmiş /

  Bunlar siyonist rejim güçlerinin oyuncağı

 • Misafir80 21.08.2020 23:58 / 2 kişi beğenmiş /

  Olum yalandan füze atmayın terörü destekleyen siz barındıran yinesiz Suriye'deki savaşın uzamasını sağlayan yinesiz Yemeni karıştırıp o kadar sabinin açlıktan ölmesine sebep olan yine siz

 • vay be arkadaş 21.08.2020 13:35 / 2 kişi beğenmiş /

  bunlar dangalak bide müslüman olucaklar iran kuzey koreden aldığı füzelere arapca isim yazıp biz bulduk diyorlar...boş adamalr boş iran boş dangalak bi halk...hz. hüseyin şejhid oldu diye ağlarken ortadoğuda kurdukları guruplar müslümanalrı katlediyor bunlar bu kadar adi yane sonra da aerika israele kafa tutuyormuş gibi görünürlerken amerika ve israil irana nükleer santralleri kurdu bunu unutuyorsunuz..

 • Tarkan 21.08.2020 11:39 / 2 kişi beğenmiş /

  İran'ın sahte oyuncakları,ben inanmıyorum.

güncel kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla