DÜNYA / 22.09.2020 13:24

Avustralya'da zamana karşı kurtarma çabası: Tasmanya'da karaya vuran 270 balinadan 90'ı öldü

Avustralya'nın Tasmanya Adası'nın kumluk sığ sularında mahsur kalan 270 pilot balinadan 90'ı öldü. Devam eden kurtarma çalışmaları çerçevesinde şimdilik 25 balina kurtarılabildi, ancak can kaybının artmasından korkuluyor. Tasmanya'nın ücra batı yakasında etrafı kayalarla çevreli kumluk sığ sularda 270 pilot balinadan oluşan bir sürünün karaya vurduğunun havadan tespit edilmesiyle harekete geçen Avustralyalı yetkililer, zamana karşı kurtarma yarışına girdi.

Eyalet başkenti Hobart'ın 200 km kuzeybatısındaki Macquarie Limanı'nın geniş kum şeridinde yatan çok sayıda pilot balinanın görüntülenmesinin ardından pazartesi akşamı bölgeye giden ekipler, 200'ü kum şeridine vurmuş, diğerleri birkaç yüz metrelik alana dağılmış şekilde sürüyü buldu.

Buz gibi soğuk suda sürüyü kurtarma çalışmasına girişen Tasmanya Deniz Koruma Programı'nın ekipleri, uzunlukları 7 metreyi, ağırlıkları 3 tonu bulabilen bu türün mensuplarını yüzdürmeye ya da kurtarma halatlarının kayışlarına bağlayıp teknelerce derin sulara çekilmesini sağlamaya uğraştı.

Daha derin sularda bulunanlar kurtarıldı, ancak çoğunun görece erişilmesi zor noktalara vurmasının çalışmaları zorlaştırdığı belirtildi.

İlk etapta sürünün 90 üyesinin öldüğü, 25'inin kurtarıldığı açıklandı.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR İlham Aliyev: Erdoğan benim kardeşim, o bir dünya lideri DÜNYA - 16.10.2020 Azerbaycan ordusu, Ermenistan'a ait zırhlı araçları vurdu DÜNYA - 18.10.2020
  • Terazi 25.09.2020 00:27 /

    sudan çıktığında ölen hayvan ise tür olarak , sudan çıkartmadan kurtarmanın yolu aranmalı, sevdikleri bir yiyecek türü yok mu ? kuma saplanmışsa bile ona dere olacak kadar kum önünden çabucak temizlenip , yolu açılmalı sonra da sevdiği yiyecek ile çağrılarak açık denize çekilmeli hem böylece kendini kurtarmayı da öğrenir belki . eskiden biz keçilerimizi gelmek istemediklerinde büsküvi ile çağırıyorduk peşimizden koştura koştura geliyorlardı .

  • vay be arkadaş 22.09.2020 19:26 /

    böylebir durum yaşandığında farklı bir helikopter olmalı ve 2 balinayı kuyruğundan tutup kaldırıcak apartları olmalı ve kuyrukdan tutup kaldırmalı ve denize bırakmalı

  • nusret 22.09.2020 14:30 / 4 kişi beğenmiş /

    karada yaşayan hayvanları telef ederken düşünecektiniz.... Doğaya müdahale etmeyin. Döngü kendini tamamlar ziyan olmaz toplayın bu hayvanları... yemeğini çok seven ülkeler var onlara satın... insan olarak görevlerimizin bilincinde olalım....

dünya kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla