Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan, Rusya'nın Dağlık Karabağ'da ateşkes çağrısı yapması sonrası bugün Moskova'da bir araya geldi. Savaşı bitirecek görüşmeden gelen ilk fotoğrafta Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un masaya refakat ettiği göüldü.

Dünyanın gözü Moskova'da! Rusya Devlet Başkanı Putin'in çağrısını kabul eden Azerbaycan ve Ermenistan ateşkes müzakeresi için Moskova'da bir araya geldi. Rusya Dışişleri bakanı Sergei Lavrov'un ev sahipliğindeAzerbaycan Dışişleri Bakanı Jeyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan aynı masaya oturdu.

1 SAAT ARA VERİLDİ

Moskova'da kritik Azerbaycan-Ermenistan toplantısı 1 saatlik aranın ardından yeniden başladı

ALİYEV "BU SON ŞANS" DEMİŞTİ

Fransız haber ajansı AFP'nin haberine göre, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev görüşme öncesi devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, Ermenistan'a Dağlık Karabağ konusundaki ihtilaflarını barışçıl yollarla çözmek için "son bir şans" verdiklerini söyledi.

Aliyev ulusa sesleniş konuşmasında, "Her halükarda topraklarımızı geri alacağız. Ermenistan'a çatışmayı barışçıl yollarla çözme şansı veriyoruz. Bu onların son şansı" diye konuştu.Azerbaycan Cumhurbaşkanı daha önce de, Ermenistan askerleri çekilmediği sürece çatışmalara son verilmeyeceğini, ordularının Karabağ'ın tümünü ele geçirinceye dek operasyonlara devam edeceğini söylemişti.

DAVET ÇAĞRISI PUTİN'DEN GELMİŞTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Perşembe akşamı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'la telefon görüşmeleri sonrası çatışmaların insani nedenlerle durdurulması çağrısı yapmış ve iki ülkenin dışişleri bakanlarını Moskova'ya davet etmişti.Putin ayrıca çatışmalarda ölen askerlerin naaşlarının teslim edilmeleri ve esir takası yapılması çağrısında bulunmuştu.Rusya'nın yanı sıra ABD ve Fransa da Güney Kafkasya'da daha büyük bir savaşın engellenmesi için çabalarını artırdı ve ateşkes çağrısı yaptı.

Yorumlar 24 Yorum Var
 • Dost 09.10.2020 22:11
  Ermenistan adam gibi azerbaycanin topraklarini birakirsa savas biter hala direnir birakmazsa sonucuna kendisi katlanmak zorunda kalir
 • Ali 09.10.2020 21:24
  Azeri gardaşlar. karabağ alınmadan .masaya oturmamalı. otursada dikkatli olup kabul etmemeli.
 • mülayim 09.10.2020 21:07
  Arkadaş bu fransaya ne oluyor yaa, her yere burnunu sokuyor.
 • Mehmet 09.10.2020 20:38
  Gittik ve geldik, ey potin gün gelecek biz seni ayağumıza çağıracağız
 • dostt birr 09.10.2020 20:29
  rusya burda fransa avrupanin gudumunde bir ermeni devletini degil azerileri desteklemelidir. ermeniye guven olmaz. rusya şunu unutmamali azerler gibi dost bulamaz ermeniler saf dışı edilmeli. azerileri kaybetmemeli masada sahada artik azeriler dik durmalı . buraya ne amerika ne fransa .ne nato karişmamali. ermeniler karabagi derhal terketmeli. yoksa azeriler gerekeni yapar.
Daha fazla yorum görüntüle