Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bakü'de yaptığı açıklamada, Rusya ile Türk-Rus gücünün ateşkesi izleme konusunda anlaşmaya vardığını söyleyerek, nihai belgenin iki ülkenin savunma bakanları tarafından dün imzalandığını kaydetti. Çavuşoğlu, Rusya'dan gelecek heyetle birlikte ayrıntıların daha da netleştirileceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bakü'de düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu'nun konuşmasından satır başları;

"- Daha önceki ateşkesleri bozan Ermenistan oldu. Biz Azerbaycan'ın yanında olacağız.

"RUSYA İLE ANLAŞMAYA VARILDI"

- Rusya ile ateşkesi izleme konusunda anlaşmaya vardık. Nihai belgeyi dün Akar ve Şoygu imzaladı. Rusya'dan gelen heyetle ayrıntıları konuşacağız. Bu merkez, Azerbaycan topraklarında, Azerbaycan'ın uygun gördüğü yerlerde olacak. Bu merkez, denetim ve gözetleme merkezi tabii ki önemli işlevler görecek. Mutabakatı ihlal eden eylemleri tespit edecek.

"GEREKİRSE KARABAĞ TEZKERESİ MECLİ,S'TEN GEÇER"

- Eğer ihtiyaç duyulursa Meclis'e "Karabağ tezkeresi" gelir ve geçer. En son olarak Libya'ya meclisten tezkere geçti. Bunun hukuki boyutlarını Meclis'le değerlendiririz. Söz konusu Azerbaycan olursa gazi Meclisimiz büyük bir şevkle böyle bir talebi destekleyeceğini düşünüyorum.

ERMENİSTAN'A GÖZDAĞI

- İşgal edilmiş Azerbaycan topraklarının tamamı Azerbaycan'a verilecek. Bu anlaşmanın altında Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın imzası var mı? Var. O ülkeyi de bağlar. Daha önce ateşkes yaptık yine bozarız derlerse 3 defa bozdular, bedelini ödediler. Böyle bir durumda bedelini öderler. Azerbaycan kan dökmeye hevesli değil.

FRANSA'YA UYARI

-  Bu süreçten Minsk üçlüsünün ders çıkarması gerekiyor, özellikle Fransa'nın. Ateşkesten sonra bile taraflı açıklamalar yapıyorlar."

Yorumlar 0 Yorum Var
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek