Yunan bir komutan tarafından sevk ve idaresi gerçekleştirilen İrini Harekatı'nda görevli bir Alman fırtakeyni, Türkiye'den Libya'ya gıda ve boya gibi muhtelif maddeler taşıyan Türk bandıralı gemiyi Doğu Akdeniz'de durdurarak, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde saatlerce aradı.

Edinilen bilgiye göre, Türk bandıralı ROSELINA-A gemisi, taşıdığı insani yardım malzemeleri ile İstanbul'dan demir alarak Libya'ya hareket etti. Gemi, dün gece Yunanistan Deniz Kuvvetlerinden bir komutanın sevk ve idaresinde yapılan İrini Harekatı'nda görevli Alman fırtakeyni tarafından Mora yarımadasının güneybatısında uluslararası hukuka aykırı bir şekilde durduruldu.

HELİKOPTERDEN İNİŞ YAPTILAR

Deniz hukukuna göre, gemilerde arama yapabilmek üzere gemiye personelin çıkması için bayrak devletinin rızasının alınması gerekmesine rağmen, Türkiye'den böyle bir izin almadan Hamburg Fırkateyni'nin personeli gemiye helikopterden iniş yaptı. Personelin gemiye helikopterden inişi ve Hamburg Fırkateyni'nin ROSELINA-A gemisi çevresindeki hareketleri de gemi personeli tarafından cep telefonuyla anbean kaydedildi.

İNSANİ YARDIMDAN BAŞKA BİR ŞEY BULAMADILAR

Geminin süratini düşürterek, yolundan engelleyen askerler Türkiye'den izin almadan, yapılanın hukuki olmadığı yönünde yapılan tüm ikazlara uymayarak gemideki tüm konteynerleri açarak aradı. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren aramanın ardından gemide insani yardım malzemesi, bisküvi gibi gıda maddeleri, boya gibi maddeler dışında bir şey olmadığını anlayan askerler gemiden ayrıldı.

HUKUKA AYKIRI

Gemi Misrata Limanı'na doğru seyrine devam ederken, Türkiye'nin konuyla ilgili uluslararası kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunacağı öğrenildi. Güvenlik kaynakları da konuya ilişkin yaptıkları değerlendirmede, İrini hareketi unsurlarının bayrak devletinin rızası olmadan gemiye çıkmasını hukuka aykırı bir davranış olarak nitelendirdi. Yaşanan skandal nedeniyle geminin saatlerce Akdeniz’de ağır deniz şartlarında maruz bırakıldığını belirten kaynaklar,  olay nedeniyle açık denizlerin serbestisi ilkesinin de açık olarak ihlal edildiğini vurguladı.

TARTIŞMALI HAREKAT: İRİNİ

İrini Harekatı, Birleşmiş Milletlerin (BM) Libya'ya yönelik silah ambargosunun denetlenmesi için Avrupa Birliği (AB) tarafından Akdeniz'de başlatılan tartışmalı bir operasyon olma özelliği taşıyor. 2292 No’lu BM Güvenlik Konseyi kararında meşru hükümet Milli Mutabakat Hükümeti ile istişare ve izin zorunlu kılınmış olmasına rağmen başlatılan İrini Harekatı, taraflı ve yasa dışı bir operasyon olarak tepki çekiyor. Bazı Avrupa ülkelerinin, AB fonlarından yararlanabilmek için operasyona ses çıkarmazken, daha cesur davranan bazı ülkeler ise tepkilerini koyarak operasyondan çekiliyor.

Yorumlar 336 Yorum Var
 • M. Haldun Tokay 25.11.2020 19:38
  Bu Yunan terbiyesizliği, istendiği taktirde Türk limanlarına gelen Yunan sahipli ve değişik bayraklar ile çalışan gemilere "lima kontrolü PSC" İle misli ile çıkartılabilir. Boğaz (TBB) bölgesini transit gecişlerinde sağlık denetimleri, çevre kirliliğine sebep uygulamalar adı altında kolaylıkla geciktirilebilir, tutuklanır, eksikleri tamamlamaları büyük masraflarla uygulanabilir. Bunlar üstelik gayet sıradan ve haklı uygulamalar olarak "gemi sahibi varlığı ile yaşıyan Yunan varlığını" inim inim inletir. Ama "ellerinizi kavuşturur, ayıp oluyor ama, demekle bu iş eski tas, eski hamam, unutulur gider.
 • Huseyin. Ahmet. 25.11.2020 00:45
  Sizde. Alman. Fasist. Kopeklerin. Gemilerine. Asker. Indirin. Bogazlardan. Gecerken. Yoklama. Yapin. Onlar. Boyle. Dilden. Anlar. Yoksa. Yurta. Sulh. Cihanda. Sulh. Hikayeleriyle. Hicbir. Yere. Varamasiniz.
 • alucrali emre 24.11.2020 20:47
  buyuk devlet baskin yemez arkadas neyin baskini kime gozdagi veriliyo yetkililer nerede
 • Aloalo 24.11.2020 16:01
  Bir şekilde karşılık verilmeli .bilerek tahrik var .
 • Havva 23.11.2020 22:54
  Karşılığını öyle verki!!! Yerini bulsun!!
Daha fazla yorum görüntüle