Kıbrıs barış harekatında uçaklarımızın ABD ambargosuyla bir contadan dolayı havalanamadığı günlerden şimdi yüzde 70'i geçen yerlilik oranı ve son nesil silahlarıyla dünyanın takdirini toplamış Türk Savunma sanayisinin geldiği noktaya ilişkin anlamlı bir video hazırlandı.

Turkey's Flashback'in hazırladığı "Dünün başarısızlığını Unutmadık, bugünün başarısını tarihe kazıyalım!" notuyla paylaşılan video sosyal medyada büyük beğeni topladı.

SAVUNMADA YENİ ATAKLAR DÖNEMİ BAŞLIYOR

Suriye, Libya ve Karabağ'da destan yazan Türk Savunma Sanayii yeni silahlarla gücüne güç katacak. 

Türk savunma sanayi, 2021'de millî teknoloji hamlesi dâhilinde yoğun mesai harcayacak. İnsansız mini tank envantere, zorlu arazi ve iklimler için düşünülen "Gökbey" seri üretime alınacak. ‘Kamikaze drone’lar çeşitlenecek. MAM ailesi yeni kabiliyetler kazanacak. Kargo İHA, Mehmetçiğe lojistik destek sağlayacak. İşte dışa bağımlılığı azaltacak millî projelerden bazıları...

UÇAK GEMİSİ" DONANMADA

Türkiye gazetesinden Selçuk Böke'nin haberine göre, Türk donanmasına kilometrelerce ötedeki denizlerde bile üstünlük sağlayacak uçak gemisi, "TCG ANADOLU", Donanmaya katılacak. Türkiye'nin ilk ‘uçak gemisi’ ve ‘yüzen ordusu’ TCG ANADOLU; 19 savaş uçağı, çok sayıda taarruz helikopteri, 50 tank, İHA ve SİHA’ları taşıyacak. Bir ay hiç ikmal yapmadan Mavi Vatan’da görev yapacak gemi, ameliyathane, röntgen cihazları, diş tedavi, yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dâhil en az 30 yatak kapasiteli bir hastane olarak da insani yardım operasyonlarında hizmet verecek.

HAVA SAVUNMA FÜZE SİSTEMİ HİSAR-A+ 6 HEDEFİ AYNI ANDA VURACAK

Hava savunma ağının alt katmanında görev alması planlanan ve 15 kilometre önleme menzili, 8 kilometre önleme irtifasına sahip HİSAR-A+ 2021’de seri üretime geçiyor. Aselsan ve Roketsan ortaklığında geliştirilen sistemin envantere giriş öncesi son kabul testinin yapıldığı aralık ortasında açıklanmıştı.

Türk savunma sanayinin 2020 yılında gösterdiği performansı Kriter Dergisi'ndeki köşesinde değerlendiren Rıfat Öncel, ABD’nin CAATSA yaptırımları ile birlikte önümüzdeki dönem için belirsizliğin artırdığına dikkat çekerek, "Bu kapsamda hava savunma sistemleri ve gelişmiş İHA platformlarında somut gelişmelerin yanında esnek ihracat çözümleri ve savunma sanayii ile sivil sektörler arasındaki sinerjiyi artırmaya yönelik yeni çalışmalardan bahsedilebilecektir" dedi. Hava savunma ağının alt katmanında görev alması planlanan ve 15 kilometre önleme menzili, 8 kilometre önleme irtifasına sahip HİSAR-A+ 2021’de seri üretime geçeceğini hatırlatan Öncel, "Türkiye’nin 2021’de fuarlarda daha fazla etkinlik göstermesi, alıcı ülkelere finansal kolaylıklar sağlaması, ülke/proje bazlı ihracat çözümleri geliştirmesi ve başta askeri olmak üzere çeşitli iş birliği anlaşmaları imzalamak suretiyle ihracat potansiyelini artırması gerekiyor" ifadelerini sözlerine ekledi.

"ATAK" GÜÇ DEPOLAYACAK

Terörle mücadelenin simgelerinden T-129 ATAK keşif ve taarruz helikopterleri, lazer ve radar ikaz alıcıları ve yeni telsiz sistemleriyle donatılacakları Faz-2 çalışmalarıyla daha da güçlenecek.

"AKINCI TİHA"DA SERİ ÜRETİMDE SONA GELİNDİ

Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın (TİHA) seri üretim testlerinde son aşamaya gelindi. Akıncı TİHA’nın 2021’de TSK’ya teslim edilerek, ilk göreve çıkması bekleniyor. Akıncı TİHA yerli ve millî olarak üretilen MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A gibi mühimmat, füze ve bombayla donatılacak.

MEHMETÇİĞE LOJİSTİK DESTEK

Güvenlik güçleri için geliştirilen Kargo İHA'larda bu yıl seri üretim hedefleniyor. 50 kilogram yük taşıyacak Kargo İHA, bir saatlik uçuşla özellikle dağlık arazide iki nokta arasında gerek kapalı kargo bölmesinde, gerekse askıda yük taşıyarak Mehmetçiğe sahada lojistik destek verecek.

İNSANSIZ MİNİ TANK ENVANTERDE

İnsansız Mini Tank Projesi, ASELSAN ile Katmerciler arasında imzalanan seri üretim sözleşmesiyle 2021'de Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim ediliyor. Uzaktan kumanda iletişim dâhil tüm altyapı platformu, Katmerciler tarafından geliştirilen silahlı insansız kara aracı, uzaktan kontrol edilebiliyor, otonom kullanılabiliyor. Zorlu arazide ve iklim şartlarında üstün hareket kabiliyetine sahip sistem, muadilleri arasında üstün özellikleriyle göz dolduruyor.

"AKSUNGUR İHA" HAZIR

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilerek seri üretime alınan "AKSUNGUR İHA", bu sene TSK envanterine girecek bir başka yerli sistem. ANKA Orta İrtifa İnsansız Hava Aracı Projesinden elde edilen tecrübelerle geliştirilen AKSUNGUR İHA; gündüz-gece istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri için tasarlandı.

ALPAGU", "KARGU"YA KATILIYOR

TSK'nın muharebe sahasında etkin kullandığı ‘kamikaze drone’lar, bu yıl çeşitlenecek. Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ. (STM), araçların yeteneklerini arttırmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Sahada boy gösteren 'Kargu'ya; hafif yapısı, dalış hızı, düşük radar kesit alanı, sürati ve önemli hedeflere noktasal tahribat veren 'Alpagu' da kısa zamanda eşlik edecek.

"GÖKBEY"E SERİ ÜRETİM

En zorlu iklim ve coğrafyalarda, yüksek irtifa ve sıcaklıkta etkin faaliyet göstermek üzere yerli imkânlarla üretilen ilk Genel Maksat Helikopteri, GÖKBEY bu sene içinde seri üretime geçiyor.

"AKYA TORPİDO" TSK'DA

Türkiye'nin ağır sınıftaki ilk torpido mühimmatının geliştirilmesini içeren AKYA Ağır Sınıf Torpido Projesi, ROKETSAN ana yükleniciliğinde başarıyla devam ediyor. Projenin bu yıl TSK envanterindeki yerini alması bekleniyor.

YENİ ÜYE "SUNGUR"

ROKETSAN'ın yerli savunma sanayi paydaşlarıyla geliştirdiği, portatif özelliğiyle kara, hava ve deniz platformlarına entegre olabilen, katmanlı hava savunma ailesinin yeni üyesi "Sungur" ise başarılı test atışları sonrası TSK envanterine girmek için gün sayıyor.

YERLİ FÜZELERİN GÜCÜ ARTACAK

Son dönemde çeşitlenen ve tahrip gücü artan yerli füzeler de envanterdeki yerini almaya hazır. ROKETSAN'ın ürettiği yerli SİHA’larda başarıyla görev yapan Mini Akıllı Mühimmat (MAM) ailesi, gelecek dönemde genişleyip yeni kabiliyetler kazanacak. MAM-L ve MAM-C'nin daha gelişmiş versiyonları bu yıl içinde TSK envanterinde yerini alacak. Füzeler, Akıncı ve Aksungur’da da kullanılabilecek. Yine ROKETSAN'ın geliştirdiği tanksavar füze "KARAOK" ile gemisavar füze "ATMACA" da TSK’nın kullanımına sunulacak.

Yorumlar 2 Yorum Var
  • memo 76 10.01.2021 11:00
    Hay maşallah maşallah ALLAH yar ve yardımcınız olsun inşallah
  • Hisarcık 09.01.2021 21:31
    kötü komşu mal sahibi yaparmış ambargoları fırsata dönüştüren ülkemizin gücüne güç katmak için canla başla çalışan babayiğitlere selam olsun daha uzun menzilli süpersonik füzeleride yapacağız inşallah