Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, bir süredir konuşulan "15 Şubat'ta restoranlar ve kafeler açılacak" iddiasına yanıt verdi. Kontrollü ve 'yeni normal' kurallar çerçevesinde bir hazırlık içine girilmesi gerektiğini dile getiren Kara, "Risk grubundaki büyüklerimizi aşılarsak şubatta rahatlayabiliriz" dedi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun analizleri tamamlanan Çin'in CoronaVac aşısına "Acil Kullanım Onayı" vermesinin ardından ilk aşı Ankara Şehir Hastanesi'nde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerine yapıldı. Türkiye'de yarın başlayacak olan aşılama programıyla birlikte salgının kontrol altına alınması beklenirken, kasım ayında getirilen Kovid-19 tedbirlerinin de ne zaman esnetileceği merak konusu oldu.

KAFELER VE RESTORANLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Habertürk'te Veyis Ateş'in sunduğu Türkiye'nin Nabzı programına konuk olan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, bir süredir konuşulan "15 Şubat'ta restoranlar ve kafeler açılacak" iddiası ile ilgili konuştu.

"ŞUBAT'TA RAHATLAYABİLİRİZ"

Kara, "Bizim öncelikle birkaç parametreyi birlikte değerlendirmemiz gerekiyor. Bir an evvel kendimizi, kontrollü ve yeni normal kurallar çerçevesinde bir normale dönüşe hazırlamamız gerekiyor. Özellikle çocuklarımızın okulları, gençlerimizin üniversiteleri ve ekonomik yaşamın devamı için aynı şekilde hazırlanmamız gerekiyor. Öncelikle bizim temel amacımız sağlık ve olmazsa olmazımız kayıplarımızı azaltmak. Ama hemen bunun arkasında bir planlamanın olması gerekiyor. O bakımdan aşılar çok önemli. Özellikle kayıplarımızı hızla azaltabilirsek, risk grubundaki büyüklerimizi aşılarsak şubatta rahatlayabiliriz" ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar 14 Yorum Var
 • Çoban 15.01.2021 00:50
  Türkiyede yasakların ne zaman biteceğini açıklıyor lar Dünya ülkesi Almanya haftaya öne çekilmiş buluşma planı yaparak Almanya nın kötüye gittiği için daha zor günler için kısıtlama yı uzatıp daha sert bir uygulama gelecek mis. Bizimkiler halen sağlık bakanı nı eleştirisinler.
 • ali 65 üstü 14.01.2021 14:47
  ilk vürüs turistlerden geldi mutasyonda aynı şekilde bizler kısıtlamada cezalarda ama turistler geziyor bu hak revamı
 • vatan sevdalısı 14.01.2021 10:05
  burada hiç kimse dünyaya oynanan oyunun farkında değil,,,,çok yazık insanlık son bulacak kimse bunu görmüyor
 • C.Türk 14.01.2021 08:33
  Aşılananlar ve Hastalığı geçirenler Maske kullanmak Şartı ile serbest bırakılsın ve artık Aşı olmayanlar haricinde her yer açılsın.
 • ibrahim Kamiş 14.01.2021 06:53
  Kesinlikle maskenin sağlığımız için çıkartılması gerekiyor.
Daha fazla yorum görüntüle