Tayland'da balıktan dönen 20 yaşındaki Chalermchai Mahapan, yerde bulduğu kaya parçası ile zengin oldu. Kaya parçasının altın değerinde görülen ambergris taşı olduğunu anlayan Mahapan, 2 milyon 138 bin TL'lik servete kondu.

Tayland'da balıkçılık yapan 20 yaşındaki Chalermchai Mahapan, 6 Ocak günü teknesini, güney Songkhla vilayetinde bulunan Samila Plajı'na yanaştırmaya başladı. Mahapan, teknesini yanaştırmaya çalıştığı sırada, yerde iri bir kaya parçası ile karşılaştı. Kayanın değerli olabileceğini düşünen 20 yaşındaki balıkçı, adını bile bilmediği kayayı eve götürdü.


BULDUĞU KAYA PARÇASI AMBERGRİS ÇIKTI

Evine götürür götürmez kayanın ne olduğuna ilişkin çevresindeki insanlardan yardım isteyen Mahapan, aldığı bilgiler üzerine kayadan bir parça yaktıktan sonra kayanın ambergris taşı olduğunu anladı. Kütledeki maddenin kesin tespiti için laboratuvara numune gönderen Chalermchai Mahapan, "Ambergris bulduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Buradaki yaşlı köylülere sorup da, onlar bana amberden bahsedene kadar bunun ne olduğu hakkında bir fikrim yoktu" şeklinde konuştu.

AMBERGRİS NEDİR?
 

Ambergris (balina kusmuğu), balinanın sindirim sisteminde üretiliyor. Parfümün kokusunun daha uzun süre dayanması için kullanılan ambergris, kokusuz bir alkol olması nedeniyle, deniz hazinesi ve yüzen altın olarak kabul ediliyor. İlk üretildiğinde, dışkı kokan amber sonradan tazeleyici esanslara sahip güçlü bir kimyasala dönüşüyor. Pahalı parfümlerin vazgeçilmez maddelerinden biri olan ambergris, dışkı olarak dışarı atılıyor ama bazen o kadar büyük oluyor ki sindirim sisteminden geçemiyor ve balina o dışkıyı kusarak dışarı atıyor. Balina kusmuğunun kimyasal reaksiyonlardan daha kuvvetli olduğu biliniyor.

Yorumlar 13 Yorum Var
 • Emrah 24.01.2021 10:33
  Reklam gibi anlatılırsa balina avı başlar insanoğlu kendi yaşamı için bir çok yaşamı yok eder.
 • rmuz 23.01.2021 00:24
  eee genel baskanlari ne diyor namussuz siyaset oda onu yapuyor
 • rmuz 23.01.2021 00:23
  eeee genel baskanlari ne diyor namussuz siyaset oda onu yapiyor
 • Ali baba 22.01.2021 23:54
  Biz bulsak ya yuvarlarız uzağa atma yarışı ya da yandığını bilsek tezek niyetine yakarız . Kim bulduğu taşı gidecek araştıracak bide para ediyorsa satacak adam bulacak tey teyyy değişik bir ülkedez :))
 • doğrucu 22.01.2021 22:43
  bununla yapılan parfümü kullanmak namaz abdestini bozar mı?
Daha fazla yorum görüntüle