TEI Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Akşit, Ülke TV'de Siyaset Bilimci Dr. Murat Yıldız'ın sunduğu, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet ve Prof. Dr. Mehmet Şahin'in yorumlarıyla katıldığı 'Haftanın Raporu' programında soruları cevaplandırıyor.

2013'ten bu yana TEİ'nin Genel Müdürlüğü görevini yürüten Prof. Dr. Mahmut Akşit canlı yayında soruları cevaplandırıyor.

Programda öne çıkan satır başları;

SILAHLI KUVVETLER VAKFIMIZ TEI'NİN YÜZDE 54'ÜNE SAHİP

TEI, 1985 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri Vakfı'nın doğrudan ve dolaylı iştirakleriyle General Electric (GE) ortaklığıyla kurulmuş bir firmadır. Silahlı Kuvvetler vakfımız şirketinin yüzde 54'üne sahiptir, yani şirketimiz Silahlı Kuvvetler alt şirketidir. 

2002'DEN SONRA ATILIM DÖNEMİ

2002'den sonra devletimizin sayın cumhurbaşkanımızın da ciddi olarak taip etmesi ve desteğiyle  savunma sanayisindeki hamlesiyle TEI'de de kendi özgün motorlarımızı geliştirmek yönünde çalışmalar başlamış. 2010 - 13 arası küçük kendi özgün motorlarımızla üretime başlandı. Ben 2013'ün sonunda göreve geldim. 

DÜNYADA HEMEN HEMEN HİÇBİR UÇAK İMALATÇISI MOTORU DA İMAL ETMEKLE UĞRAŞMAZ

Motor ciddi yüksek teknoloji gerektiren bir konu. O nedenle dünyada hemen hemen hiçbir uçak imalatçısı motoru da imal etmekle uğraşmaz. Motoru yüksek teknoloji sahibi başka firmalar üretir. Mesela hepimizin bildiği AirBus ve Boing yolcu uçaklarını üretiyor ama bunların motorlarını kendisi üretmiyor. Bu firmalar müşteriye soruyor örneğin THY 10 tane 737 alacak. Boing soruyor hangi firmanın motorunu tercih edersin diye. Yüksek teknoloji gerektirdiği için herkes de yapamıyor.

MOTOR ÜRETİMİ PROJESİNDE BAŞARISIZ ÖRNEK HİNDİSTAN

Hindistan kendi milli motorunu geliştirmek için yaklaşık 17 yıllık bir program uyguladıktan sonra projeyi rafa kaldırdılar diye biliyorum hala daha Hindistan'ın kendi özgün helikopter motoru veya savaş uçağı motoru yok. Genellikle Hindistan ve Çin Rus bloğundan alıp uçaklarına entegre ediyorlar. 

Yorumlar 0 Yorum Var