TEI Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Akşit,  Ülke TV'de Siyaset Bilimci Dr. Murat Yıldız'ın sunduğu, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet ve Prof. Dr. Mehmet Şahin'in yorumlarıyla katıldığı 'Haftanın Raporu' programında soruları cevaplandırdı.

2013'ten bu yana TEİ'nin Genel Müdürlüğü görevini yürüten Prof. Dr. Mahmut Akşit canlı yayında soruları cevaplandırdı.

Programda öne çıkan satır başları;

Türkiye'nin ilk milli turboşaft motoru TEI-TS1400'ün geliştirilmesi amacıyla hazırlanan Turboşaft Geliştirme Projesi'nde neredeyiz, bunu Hürkuş gibi uçaklarda görecek miyiz?

Turboşaft Geliştirme Projesi 2017'nin Şubat ayında imzalandı ve mart ayında takvim başladı. Motorumuzun tasarımlarını ve tasarım döngülerini yaptık. Şu an imal edip teslim ettiğimiz. Aralıkta Cumhurbaşkanımız katılımıya teslim ettiğimiz motor 7 kere tasarım döngüsü baştan aşağıya yenilenmiş bir motordur. tasarım belli bir aşamaya geldi. Prototipimizi teslim ettik. Şu aşamada olgunlaştırma aşamasındayız.

PEKİ PERSONELİNİZE KANCA ATIYORLAR MI?

Öyle girişimler oldu. Hatta TEI-PD170'den en kritik aşamasında baktık ki ekibimizin en değerli elemanlarına Avrupa'dan çok güzel teklifler gelmeye başladı. Ben de duydum bunları. Ekibi topladım onlara güzel bir öğlen yemeği ısmarladım onlara. dedim ki arkadaşlar bakın bu milli bir görev kendinizi yarı yarıya askerde kabul edeceksiniz. Biraz daha yüksek maaş tabi ki hakkınız gidebilirsiniz ama bun bir milli bir göre addedip birazcık dişinizi sıkacaksınız. Biz bu motoru üretim eşiği aşıncaya kadar hiçbir yere gitmemenizi rica ediyorum dedim. Onlar da sağ olsunlar sıkı durdular. Ciddi bir kayıp yaşamadık.

Yorumlar 1 Yorum Var
  • HACIOĞLU 24.01.2021 23:13
    Masaallah hocamıza evlatta suphan Allah
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek