Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, "Perseverance" adlı keşif aracının Mars yüzeyine başarılı şekilde indiğini duyurdu.

NASA'nın bir ton ağırlığındaki Rover tipi uzay aracı Perseverance, yaklaşık 7 aylık yolculuğun ardından, doğu Amerika yerel saati ile 15.55'te Mars'ın Jezero Kraterine indi.

NASA tarafından canlı yayımlanan iniş misyonu sorunsuz gerçekleşti. Mesafe dolayısıyla Mars yüzeyine ilk dokunuşun görüntüleri yaklaşık 11 dakikalık gecikme ile yayını seyredenlere ulaştırılabildi.

NASA'nın Florida'da bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan 30 Haziran 2020'de fırlatılan uzay aracı, yaklaşık 470 milyon kilometrelik bir yolculuktan sonra öngörülen tarihte Kızıl Gezegen'e ulaşmayı başardı.

Bir gün önce Perseverance'ın "mükemmel bir hat üzerinde" yol aldığını ve sorunsuz bir iniş beklediğini belirten NASA, 1970'lerde Mars'a ulaşmayı başaran Viking aracından sonra ilk kez, direkt olarak geçmiş yaşam belirtilerini bulma fırsatı yakalamış oldu.

- Cruosity'ye göre çok daha gelişmiş bir araç

Perseverance ile 2012'de Gale Kraterine indirilen Curiosity aracı arasında büyük farklar olduğunu belirten NASA yetkilileri, Mars'ın yeni misafirinin görevi olan bilimsel araştırmaları yapabilmesi için çok özel enstrümanlarla donatıldığı bilgisini paylaştı.

Üzerinde 20 kamera ve bir çift mikrofon olan Perseverance'ın Dünya'ya çok sayıda özel görüntü yollaması beklenirken, araçta bulunan ve kamera çekim kabiliyeti olan bir mini helikopterin de uçurulmaya çalışılacağı belirtildi.

ABD, Perseverance ile 9 kez başarılı şekilde Mars'a uzay aracı gönderen tek ülke olma özelliğine kavuştu. "InSight" ve "Curiosity (Meraklı)" isimli iki uzay aracı halen Kızıl Gezegen'in yörüngesinde çalışmalarına devam ediyor.

NASA'nın uzun vadeli hedefi 2030'lu yıllarda Mars'a insanlı bir uzay aracı gönderebilme kapasitesine ulaşmak.

Yorumlar 126 Yorum Var
 • İnsaf 23.02.2021 00:20
  Film, stüdyo, yalan, fragman diyenler... bizim Aya 2023te gidecek olmamız da Yeşilçam prodüksiyonu mu olacak? Gerçekleri komplo, komplolari gerçek zannetmekten vazgeçin artık.
 • Bakhele 19.02.2021 17:14
  NASA güzel filim yapmış da yayınlamak için Neden bu günü beklemiş çok önceden de yayınlaya bilirdi
 • ADANALI 19.02.2021 15:47
  Yalaaaaaaaan. Dünya (arz) gerçek herşey yalan. 480 milyon km giden aracın fotosunu çeken bir araç daha var. Daha yaşadığımız yeryüzünde keşfedilmemiş yerler var iken. Insanlığın dikkatini dünya dışına çekmeye çalışıyorlar. Amaçları ne ola ki.
 • birkişi 19.02.2021 14:51
  paraşütün işe yaraması için orda hava olmalı varmı? abd film çevirmede usta
 • Selami 19.02.2021 14:45
  Marslıların hoşgeldin görüntülerinide istiyoruz.
Daha fazla yorum görüntüle