Eski Başbakanlardan Prof. Dr. Tansu Çiller 28 Şubat'ın medya, STK, iş dünyası ve askeri ayaklarının olduğunu ifade ederek darbenin bir ayağında da Süleyman Demirel'in yer aldığını söyledi.

28 Şubat'a giden süreci AA muhabirine değerlendiren dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller dönemin Cumhurbaşkanı Demirel'in olaylara yaklaşımına ilişkin çarpıcı bilgiler paylaştı.

"BİZE DESTEK OLACAĞINI DÜŞÜNDÜM"

"Demirel'in bize destek olacağını düşündüm ve kendisine, "Bu hükümetin laiklik karşıtı hangi eylemini görüyorsunuz?' diye sordum. Tam biz bu konuyu görüşürken Sincan'dan tanklar geçti. Sayın Demirel'e, 'Sincan'dan tanklar geçiyor, eğer bu hükümete bir uyarı ise bunun yasal bir dayanağı yoktur ve bir işlem yapılmak zorundadır. Bunun için de Devlet Denetleme Kurulunun (DDK) konuyu araştırması ve yasal süreci başlatması lazım.' dedim. Kendisi ise bana 'Komuta zincirini bir daha bozdurmam. Sen Güreş Paşa'yı bir defa aldın, komuta zinciri bozuldu, senin aklında ne olduğunu biliyorum. Bu komuta zincirini bozdurmak doğru olmaz' dedi. Zira ben komutanları almaktan bahsediyordum. Bunun üzerine Sayın Erbakan'a gittim. Kendisi çok kibar ve zarif bir insandı. Millete hizmeti öncelikli hedef olarak almıştı. Her geldiğinde darbe oluyordu ve milleti mağdur etmek istemiyordu. Askerle uzlaşmak istiyordu. Kendisine, 'Bunu teftişe götürelim, yasal bir dayanağı yok' dedim. O ise bana, 'Bunu abartmadan geçirelim, askerler bizi severler, ülkeye de iyi hizmetlerimiz oluyor. Bu hizmetler sekteye uğramasın." diye cevap verdi. Biz bu işi geçiştirdik ama geçiştirmeyle kapanacak bir konu değildi. Asker, ülkenin ve benim göz bebeğimdir ancak bazı şeylere de 'dur' demek gerekir."

DARBENİN ÜLKEYE MALİYETİ  291 MİLYAR DOLAR

28 Şubat sürecinin ardından ülkenin ekonomik anlamda ağır bedeller ödediğine vurgu yapan Çiller, "28 Şubat'ın ardından batan bankalar, Türkiye'yi büyük krize soktu. Bu krizin maliyeti 291 milyar dolar. Bunları, gençlerimiz darbelerin maliyetini anlasın diye anlatıyorum. Bugün gençliğin en önemli sorunu işsizlik. Bu 291 milyar dolar ile gençlerimizin işsizlik sorununu çok büyük ölçüde çözebilirdik. Mağdur edenler ve mağdur olanlar hepimiz aynı platformda buluşup, demokrasinin evrensel değerleri üzerinde anlaşabilirsek, ülkemizi sadece muasır medeniyetler seviyesine çıkaramayız aynı zamanda bu ülkeyi büyük bir aşamadan geçiririz. Nihayet millet ne yaptı? Bizleri tasfiye etti ve AK Parti iktidarına şans verdi ve onlar da darbeleri bitirdiler. Vesayet dönemini bitirdiler. Şimdi bize düşen yine demokrasinin yüksek platformunda birleşmek burada, herkese yer var. Darbeleri, vesayet dönemini bitirdik ama henüz birleşmedik, topyekun birleşmeyi yine burada yapabiliriz. Çünkü hepimiz için tek bir Türkiye var." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar 141 Yorum Var
 • Halk 01.03.2021 21:45
  Bu sözleri o zaman söylemeyen de darbeyi desteklemiş olmuyor mu?
 • hikmet 01.03.2021 18:23
  sülo askerlere boyun eğmiş bir kişilikti .git diyorlardı gidiyordu . refah yol hükümetinde dönüşümlü başbakanlık kararı vardı haziran ayında başbakanlık tansu çillere geçecekti .zamanın tsk kadroları erbakanı kıldan tüyden sebebep lerle indirdiler .amaç islam la savaş .şimdide erdoğanla aynı savaşı chp ve işbirlikcisi islam düşmanları amerika adına onun desteğinle yapıyor . millet cephesi denen şer cephesi amerikan malıdır .o partilerin alayının tepesindekiler amerikadan tayin edildiler
 • İsmail66 01.03.2021 12:51
  Demirel’in verdiği zararı bu millete 2.dünya savaşında veremediler düşmanlar
 • ÖMER 01.03.2021 10:30
  sanki kendi suçu yokmuş gibi konuşuyor.
 • vatandaş.. 01.03.2021 09:23
  Ateşi bol olsun..
Daha fazla yorum görüntüle