Bitlis'in Tatvan kırsalında düşen ve 11 askerimizin şehit olduğu kaza sonrası Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eray Güçlüer, kazaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Güçlüer, sabotaj olmadığını, kazanın tamamen teknik arıza nedeniyle yaşandığını bu nedenle de helikopterin çok parçalanmadığını ve yaralı kurtulanlar olduğunu kaydetti.

Bitlis'in Tatvan kırsalı sınırları içerisinde düşen Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait Cougar tipi helikopterde, 11 askerimiz şehit oldu, 2 askerimiz ise yaralandı. Yaşanan elim kaza sonrası Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eray Güçlüer ve Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşin, CNN Türk ekranlarından kazaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"OLAY TAMAMEN TEKNİK ARIZA NEDENİYLE YAŞANDI"

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eray Güçlüer, kaza ile ilgili olarak şunları kaydetti:

"Pilot arızayı anladı ve iniş yapmaya çalışırken normale göre iyi bir iniş yaptığını görüyoruz. Ama insanlar için bu iniş olumsuz. 2 yaralı askerin kurtarılmasının nedeni iniş hızının yere yaklaşırken düşmüş olması. Bu da tabii olayın tamamen teknik bir arıza nedeniyle göstermesinden kaynaklı. Fikir yürütülüyor. Helikopter çok parçalanmamış ve yaralı kurtulanlar olduğu için.Son derece gelişmiş bir helikopter, TSK ihtiyaç duymuş, Bingöl'den Tatvan'a intikal gerçekleştiriyor. Bu helikopter üst derece teknolojiye sahiptir. Helikopterlerin kabiliyetleri çok yüksektir ama bir o kadar da çok risklidir. TSK bu helikopterlerin bakımlarını çok iyi yapmaktadır. Çok yüksek coğrafya, dar vadiler dik yamaçlara sahip bir arazi. 3 bin rakıma çıkıldığında rüzgarın da etkisiyle -30'a düşebiliyor. Bir anlık bir hususla bu tarz arızalarla karşılaşılabiliyor."

"PİLOTUN ELİNDEN GELENİ YAPTIĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşin ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi:"TSK çok zor iklim koşullarında vatanın güvenliği için görevlerini ifa etmekteler. Havacılık meslek olarak da zor bir meslek. Kalkarsın ama inemeyebilirsin. Bu helikopter kendi sınıfı içerisinde en gelişmiş helikopterlerden bir tanesi. Birinci faz dediğimiz motor veya far pompası değil benim gördüğüm. Pilotun uçak anormale girdikten sonra hangi görüntü var bunları bilemiyoruz hali hazırda.Bilindiği kadar buraya bir ateş olduğunu düşünmüyorum. Burada birinci husus pilotun elinden geleni yapmış olması. Burada önemli olan bu helikopterin neden düşmüş olduğu bunu da kaza kırımdan sonra öğreneceğiz. Ben pilotun elinden geleni yaptığını düşünüyorum. Burada MSB gerekli açıklamayı yaptıktan sonra daha fazla teknik detay verebiliriz. Bu vatan evlatları bu vatan için şehit olmuşlardır. Allah ailelerine, aziz milletimize sabırlar versin. Uçuştan önce mutlaka helikopterin bakımları yapılmış ve öyle göreve çıkmıştır. Couger son derece emniyetli bir helikopterdir."

Yorumlar 53 Yorum Var
 • nettce 06.03.2021 12:56
  Fetö ile mücadele etmiş bir komutan şehit oluyorsa sebep olanlar bellidir. Öğretim üyelerinin bağlantıları araştırılmalı.
 • Aal 05.03.2021 13:36
  Öğretim görevlisi kardeş yazıcıoğlu da yaralı kurtulmuştu ha hatırlatam
 • kayserili 05.03.2021 11:57
  Rahmetlik Eşref Bitliside böyle yediler bu zihniyet kahbe zihniyet var oldukça çok ciğerimiz yanacak gibi ALLAH'ım muhafaza eylesin
 • haydar 05.03.2021 08:27
  Bırakın bu konuşmaları arkadaş, nasıl ki kato dağı komutanlarının şehit düştüğü olay kaza değilse bu da kaza değil. kesinlikle bir iş var bu işte, oh ne güzel, bütün komutanlar binsin helikoptere o helikopterde kırıma uğrasın. dalgamı geçiyorsunuz arkadaş bizim aklımızla. adam gibi araştırın iş aslını astarını...
 • Yusuf.ir 05.03.2021 00:49
  Bir neden var yoksa kendi başina düşmemiş.
Daha fazla yorum görüntüle