Türkiye'nin geliştirdiği hava savunma sistemi Hisar ailesi yetenekleri ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Türkiye'nin milli imkanlarla yürüttüğü sistemi değerlendiren uzmanlar HİSAR projesinde yer alan HİSAR-U (SİPER) tamamlandığında 'Patriot'tan daha iyi olacak' yorumunda bulunuyor.

Türkiye kendi hava savunma sistemini üretmeye çalışıyor. Son olarak orta irtifa hava savunma sistemi "Hisar" testi geçti. Peki, Ankara ne yapmak istiyor? Bir Patriot ya da S-400 gibi hava savunma sistemi üretmek mümkün mü? Sırada Hisar-U’nun devreye alınması var. Türkiye'nin milli imkanlarla yürüttüğü hava savunma projesinin son üyesi olacak Hisar-U’yu değerlendiren uzmanlar, ‘Tamamlandığında kesinlikle Patriot’tan daha iyi olacak’ yorumunda bulunuyor.

Amerika'nın S-400'leri yaptırım gerekçesi gösterdiği bir dönemde Türkiye önemli bir adım attı. Orta savunma hava savunma sistemi olan Hisar-0+ bugüne kadar türkiye'de yapılan en uzak menzil ve en yüksek irtifadaki testini başarıyla geçti. Hedefini doğrudan vurup imha etti.

ŞİMDİ GÜNDEMDE HİSAR-U VAR

Hisar U'nun ilk prototipin bu yıl sonunda hazır olması planlanıyor. maksimum menzili 150 kilometre olacak. Çalışmaları devam eden Hisar-U ise Türkiye'nin milli imkanlarla yürüttüğü hava savunma projesinin son üyesi olacak. Hisar-U devreye girdiğinde Türkiye s-400 ve patriot gibi yüksek irtifa hava savunma sistemini kendisi üretebilen ülke haline gelecek.

Hisar-U ise Türkiye'nin milli imkanlarla yürüttüğü hava savunma projesinin son üyesi olacak. Hisar-U devreye girdiğinde Türkiye s-400 ve patriot gibi yüksek irtifa hava savunma sistemini kendisi üretebilen ülke haline gelecek.

HİSAR-O+'DA SAĞLANAN BAŞARININ ALTINDA 2007'DEN BU YANA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR YATIYOR

Türkiye ilk olarak o yıl Hisar-A için çalışma başlatmış sonrasında ise orta menzilli sistem Hisar-O ve ‘Siper’ adıyla da bilinen uzun menzilli sistem Hisar-U için çalışmalarını yoğunlaştırmıştı. Hatta bu süreçte füzelerin menzili de geliştirilerek her iki hisar füzesi de A+ ve O+ diye anılmaya başlandı.

Hisar A+'nın başlangıçta 12 kilometre olan önleme menzili 15 kilometreye çıkarılarak seri üretimine başlandı. Son atış testinden geçen Hisar-0+'nın ise 25 kilometrenin üstünde menzili bulunuyor.

Hisar-O+ sistemi, Türkiye'nin orta irtifa hava savunma ihtiyacının giderilmesinde kullanılacak. Aselsan ve Roketsan'ın çalışmalarıyla geliştirilen sistem, kritik tesislerin hava savunmasını sağlayacak. Sistemin, sabit ve döner kanatlı hava araçları, seyir füzeleri, insansız hava araçları ve havadan karaya atılan füzelerin oluşturduğu tehditleri her türlü hava koşulunda bertaraf etmesi hedefleniyor.

Yorumlar 63 Yorum Var
 • Yolcu 19.03.2021 19:48
  Neredeeeen nereye ......! Rabbim a dan z ye kadar emeği geçenlerden razı olsun.sayılarınızı artırsın.
 • Vatanini seven 19.03.2021 18:48
  Rabbim Sanayi savunmasında çalışan kardeşlerimizin cümlesini Rabbim her üstün niteliklere sahip eylesin
 • Kamil 19.03.2021 14:46
  ALLAH CC emeği geçen herkesten razı olsun. CHP de heykelini diksinde bari bir katkıları olsun
 • yavuz 15.03.2021 10:04
  Her ne pahasına olursa olsun yanınızdayız, Türk Halkı olarak Hükümetimizi destekliyoruz.
 • Osmanlı torunu 15.03.2021 04:41
  Allah ülkemizde Yapılan iyi işlerin devamını versin yüceltsin Daha yüksek Teknoloji üretmeyi nasip etsin Emeği geçen ilim insanlarının sırtını yere getirmesin insaallah
Daha fazla yorum görüntüle
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek