Elon Musk'ın sahibi olduğu ABD'li roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX'in Starship mekiğinin SN11 prototipi, fırlatış testinde, iniş sırasında havada infilak etti. Starship'in patlamasının ardından etrafa saçılan parçalar ise anbean kameralara yansıdı.

Elon Musk tarafından kurulan ve ABD merkezli SpaceX firmasına ait Starship SN11 tipi uzay aracı, gerçekleştirilen 4. deneme testinde inişe geçtiği sırada bir anda infilak etti. ABD'nin Teksas eyaletinin Cameron kentindeki Boca Chica bölgesinde yer alan SpaceX tesisinde gerçekleştirilen ve canlı olarak yayınlanan test sırasında SN11, başarılı bir fırlatmanın ardından inişe geçtiği sırada büyük bir gürültüyle infilak etti. SpaceX tarafından yayınlanan testin ortasında gerçekleşen patlama hakkında firma yetkilileri, çok az bir açıklama yapmasının ardından canlı yayını yarıda kesti.

ELON MUSK'TAN AÇIKLAMA!

Patlamanın hemen ardından Musk sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Yüksek üretim oranı birçok sorunu çözebilir. En azından krater doğru yerde” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında yaşanan olayın detaylarına da değinen Musk, “Görünüşe göre 2. motor yükselme ile ilgili sorunlar yaşadı ve iniş sırasında çalışma odası gerekli basınca ulaşamadı, ancak teorik olarak buna gerek yoktu. İniş yanması başladıktan kısa bir süre sonra önemli bir şey oldu. Günün ilerleyen saatlerinde detayları incelememizin ardından ne olduğunu öğrenebiliriz" dedi.
 

Yorumlar 28 Yorum Var
 • vatandaş 31.03.2021 09:19
  Elen mask Cem UZAN ayarında birisin.
 • misafir 31.03.2021 08:26
  Bakıyorum da herkes mühendis olmuş
 • misafir 31.03.2021 00:38
  AY'a asla gidilmedi iletişim teknolojisinin halkları kapsamadığı 1960 ' ların emperyalizmi dünyayı kekledi. (görüldüğü üzere şimdiki teknoloji ile bile gidemiyorlar.) emperyalizmin üssü ABD başta sömürge amaçlı olmak üzere güçlü görünmek için bu yalanı holywood stüdyolarında yaptı. zaten AY'a gidilse bile nasıl dönülecek uzay kapsulünün 100 katı büyüklüğünü yakıt tankı oluşturuyor. yakıt bitince kapsül (mekik) tank tan ayrılıyor.birde AY'da benzin istasyonu yokki gelen mekiğe yakıt doldursun.
 • bekir 31.03.2021 00:12
  ne motoru abi bence gidişte sorun yok inerken sorun bence inerken mortorların ısısı direk motora yansıyo giderken ısı arkasında kaldığı için bence
 • Akif 30.03.2021 23:28
  motor sayısı artırılmalı, bu riski azaltır bence, motor basınç fazla olunca patlıyor.
Daha fazla yorum görüntüle
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek