Şanlıurfa'da yaşayan ve Gaziantep'te tedavi olan küçük kız 7 yıldır ilik nakli bekliyor. 10 yaşındaki Hatice 'ölmek istemiyorum' diyerek yardım istedi.

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde yaşayan Hamide-Müftah Karakuş çiftinin Gaziantep'te tedavi gören ve 7 aydır ilik nakli bekleyen kızları 10 yaşındaki Hatice Karakuş'un gözlerinin önünde eriyip gitmesi nedeniyle zor günler geçiriyor. Şuan 10 yaşında olan ve 3 yaşındayken amansız hastalığın pençesine yakalanan küçük Hatice, aradan geçen 7 yıla rağmen ilik nakli yapılamaması nedeniyle hala sağlığına kavuşamadı. Aile daha önce de kas erimesi nedeniyle bir evlatlarını kaybettiklerini belirterek yeni bir acı yaşamak istemediklerini söyledi. Küçük kız 'ölmek istemiyorum' diyerek ilik nakli için yardım istedi.


Ölmek istemiyorum, iyileşmek istiyorum

Yıllardır zamanının büyük bir kısmını hastanede geçiren küçük Hatice, "Ölmek istemiyorum, ilik nakli olup iyileşmek, okula gitmek, oyun oynamak istiyorum. Artık hastaneye gelmek istemiyorum" diyerek yardım çağrısında bulunurken, anne Hamide ile baba Müftah Karakuş ise daha önce de bir çocuklarını kas erimesi nedeniyle kaybettiklerini ve yeni bir acı yaşamak istemediklerini belirterek seslerini duyurmaya çalıştı.   


7 yıldır ilik nakli bekliyoruz

Kızının 7 yıldır ilik beklediğini söyleyen baba Müftah Karakuş, "Kızım çok hasta, ilik nakli olması gerekiyor. Yıllardır sürekli hastanelere gelip gidiyoruz. Her 15 günde bir takibinin yapılması gerekiyor. Yaklaşık 7 yıldır sürekli hastanelerdeyiz. Yıllardır kızımın ilik nakli olması içini bekliyoruz ama bulamadık. Son 7-8 aydır da nakil için Antalya Akdeniz Üniversitesi ilik bankasına başvurduk. Kaç zamandır bekliyoruz ama bulamadık. Doktorlar kızımın bir kriz geçirmesi halinde öleceğini söylüyor. Böyle giderse kızımın yaşama şansı yok. Lütfen birileri bize yardımcı olsun. Herkes elinden geleni yapıyor. Kızımız ölmesin diye bekliyoruz. İlik nakli için öncelik verilirse, kızımın hayata dönmesini istiyoruz, ölmesini değil yaşamasını istiyoruz" dedi. 


Dalağı beş santim büyümüş

Kızının son durumu hakkında da bilgi veren ve yetkililer ile vatandaşlara seslenen baba Müftah Karakuş, "Kızım şuan sadece sıvı tedavi ve kan veriyorlar. Vücudu hiçbir şekilde kan tutmuyor. Verdikleri kan olduğu gibi idrar yoluyla gidiyor. Dalağı da beş santim büyüme yapmış. Bu da organlarda sıkıştırma yapıyor ve hiçbir şey yiyip içemiyor. Tüm yetkililere ve hayırsever vatandaşlara sesleniyorum. Bize yardım etsinler. Bizim maddi ve manevi bir beklentimiz yok, sadece kızımız için ilik bulunmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı. 
 
İlik naklinden başka çaresi yok

Kızının iyileşmesi için her yere başvurduklarını ve sonuç alamadıklarını söyleyen anne Hamide Karakuş, "Kızımın durumu çok kritik. Doktorlar ilik bulmamız gerektiğini söylüyor. Başvurmamız gereken, ulaşabildiğimiz her yere başvurduk. Kızımın iyileşmesi için ilik naklinden başka çaresi yok. Uygun ilik bulamadık bir türlü, benim ve eşimin de değerleri nakil için uymadı. Küçük kardeşi var o da engelli olduğu için onun ki de uymadı. Lütfen bize yardım etsinler, uygun ilik bulunmasını istiyoruz. Biz sadece ilik istiyoruz, başka hiçbir maddi talebimiz yok. Herkes kendisini benim yerime koysun. Ben şuan çaresiz bir şekilde çocuğumun ölümünü bekliyorum. Doktorlar bir kriz daha geçirmesi halinde kurtulma şansının olmadığını söylüyor. Kızım gözlerimin önünde eriyor. Tek çaremiz ilik nakli.    

   
Kızım iyileşmek istiyor

Kızının gözleri önünde günden güne eridiğini ve bunun bir anne için çok zor, çok acı olduğunu söyleyen anne Hamide Karakuş, "Kızım çok kötü durumda. Psikolojik olarak çok kötü. İyileşmek istiyor. Yemek yiyemiyor, hiçbir şey içemiyor. Dalağı büyüme yaptığı zaman boğulacak gibi oluyor, 'boğulacağım anne' diyor. Bir aydır doğru düzgün yemek yemedi. Kanı sürekli eksiliyor. Son 2 haftalık süreçte 6 ünite kan verdiler. Yapacak bir şeyimiz dua etmekten başka bir şey gelmiyor elimizden. Öyle çaresiz kaldık ki elimizden bir şey gelmiyor. Rabbim kimseyi çaresiz bırakmasın, evladıyla imtihan etmesin. Lütfen birileri bize yardım etsin, sesimizi duysun. İnşallah kızımın yaşaması için gereken ilik bulunur" diye konuştu.

Yorumlar 5 Yorum Var
 • Sadin Murat Usluer 05.04.2021 10:20
  Allah şifa versin inşallah tez günde bulunur nakil
 • Selim Faruk Peri 03.04.2021 20:41
  Allah şifa versin inşallah
 • Yücel güvenkaya 03.04.2021 20:36
  Çok üzüldüm Rabbim sonsuz rahmetiyle bu masum evlada acilen şifasına vesile olacak iliği nasib eylesin
 • Hans 03.04.2021 17:20
  Allah yardımcın olsun inşallah, devletimiz bu konuda süper vallahi hakkını yemeyin,ama sesinizi duyurana duyuramiyan varsa bir şey diyemiyecem.
 • Kenan 03.04.2021 17:20
  Doktor Ümit Aktaş a ulaşın. İyileşir inşallah