TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Dr. Ahmed Nasır El-Muhammed El-Sabah'ı kabul etti.

Şentop'un kabulde yaptığı konuşmadan öne çıkan başlıklar şöyle: 

Türkiye ve Kuveyt birçok alanda benzer tutumları ve fikirleri benimsemiş iki kardeş ülkedir. Bu çerçevede, ticaretten sanayiye, sağlıktan turizme her sektörde beraber çalışarak toplumlarımızın refahı için yeni fırsatlar ortaya çıkarmamız konusunda irademiz mevcuttur. Kuveyt’in bölgede arabulucu rolüne ve meselelerin diyalog yoluyla çözümlenmesi bağlamındaki tutarlı yaklaşımına önem atfediyoruz.

Körfez bölgesinin güvenlik ve istikrarını kendi güvenlik ve istikrarımızdan ayrı görmüyoruz. Körfez’de ve Ortadoğu’da bütün kardeş ülkeler arasında geliştirilen güçlü diyalog; huzur ve istikrar bakımından tek çaredir. Türkiye olarak biz bölgedeki bütün ülkelerle diyaloğa ön şartsız olarak hazırız.

İki devletli çözüm temelinde başkenti Doğu Kudüs ve coğrafi devamlılığı olan bağımsız bir Filistin Devleti için uluslararası toplumun yeniden harekete geçirilmesi hedefiyle müşterek gayretlerimizi ilerletmeye hazırız.

Yaşadığımız salgın süreci devletler bakımından sağlık sisteminin, sağlık altyapısının  ve halk sağlığının genel anlamda stratejik önemini ortaya koydu. Eskiden sadece ekonomik durumu iyi olan silah gücü ve imkânları iyi olan devletler büyük devlet kabul edilirdi. Bundan sonra sağlık altyapısı da büyüklük ölçütü olarak kullanılacak.

Türkiye dünyada 156 ülkeye sağlık malzemesi yardımında bulundu. Tabi çok olduğu için değil ama bütün dünyaya, bütün halkları ve bütün devletleri düşündüğümüz için bunu göstermiş olduk. İnşallah salgın sonrası dünya, daha fazla iş birliğine önem veren insani ve ahlaki esasların daha ön planda olduğu bir dünya olacak."

Yorumlar 0 Yorum Var