Princeton Üniversitesi Rusya, Doğu Avrupa ve Avrasya çalışmaları Bölümü Başkanı Doç. Dr. Michael Reynolds CNN TÜRK'e konuştu. Reynolds, Biden'in "Soykırım" diyerek Ermeni meselesini siyasileştirdiğini söyledi. "En iyi cevap Ankara'nın açıklamayı görmezden gelmesi olur" dedi.
 

CNN TÜRK'e özel konuşan Reynolds, Amerikan Başkanı Joe Biden'in "Soykırım" kelimesini kullanmasını eleştirdi. "Joe Biden "soykırım" tartışmasını açık bir şekilde siyasileştiriyor ve kullanıyor. Bunu ve Ermeni amerikalıları kullanarak Ankara'yı hedef alıyor. Bence bu tarihi değerlendirme açışından oldukça talihsizce ve uzun vadede ermeni amerikalılara da zararı olacağını düşünüyorum."


Reynolds, 1914 olaylarının "Soykırım" olarak nitelendirilmesine karşı çıktı: "Tarihte bağlam her şeydir. Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde Ermenilere ve diğerlerine neler olduğunu doğru anlamak için bağlam olmazsa olmazdır. Bu yüzden "soykırım" kavramı böyle kullanılacaksa, Ermenistan Cumhuriyeti'nin 1918-20 arasındaki kendi sınırlarında yaptığı şeye de soykırım denmeli. Bunu tarihsel olarak işlevsel bulmuyorum. Ermenistan'ın yaptığı da soykırım değil çünkü."

Ödüllü Tarih Yazarı, soykırım tartışmasına son noktayı Türk tarihçilerin koyması gerektiğini vurguladı: "Türkiye ve Türk tarihçiler 1914'te Doğu Anadolu'da 1 milyondan fazla Ermeni varken 1923'e kadar kimsenin kalmamasını yeterince etkili bir şekilde açıklayana kadar belirli bir kesim sebebin "soykırım" olduğunu iddia etmeye devam edecek.

Reynolds, Ankara'nın Biden'in açıklamasını tamamen reddetmesi gerektiğini söyledi: "Ankara bu açıklamayı görmezden gelmeli. Sonuçta laftan ibaret. Bu Amerikan başkanının tarihsel yorumu. Ankara "tarihsel değerlendirmenizi reddediyoruz, bize göre Amerikan başkanının tarihi olayları yargılayacak bir yetkisi yok" diyebilir."

Yorumlar 32 Yorum Var
 • bülent 26.04.2021 13:20
  Kendi kirli ve pis tarihlerine bakmadan bize akıl verirlermiş, Türk milletinin tırnağı olmazsınız. Osmanlıdan sonra 50 ye yakın devlet kuruldu bu topraklarda, hangisi asimile edilmiş, isteseydi 400 yılda ermeni, yunan diye bir millet bırakmazdı.. Bunların hepsi nankör. Osmanlı son zamanlarında güçsüzleşince o necip milleti sırtından vurdunuz kalleşce, olay budur.
 • Cihan 25.04.2021 21:56
  Biz neden bunlarin Kizilderelileri katlettiklerini, Hiroshimaya atom bombasi attigini, dunyanin cesitli yerlerde gereksiz yere savas acip milyonlara insani (genelde musluman halkini) oldurmesine, biz neden TC meclisimizde Amerika soykirim yapti diyemiyoruz... Biri bana anlatsin...
 • canturk 25.04.2021 16:42
  butun dunya medyasını tayyıp erdoğan yanına cagıracak canlı canlı butun dunyada yaptıgı katlıyamları ulke ulke tek tek goze zorlanan ınsasları zulme ugrayan ınsaları ceza evlerınde erkek erkege ılıskıye zorlanan ınsanları afrıkada musluman ulkelerde japonyada afganıstanda ırakta kızıl derelılere ermenılerın abd lılerın fransızların yahudılerın yaptıklarını butun dunyaya flas haber olarak dunyaya tanıtacak ve sonra bu kısıler bana soykırım yaptı dıyecekler dıyecek cıkacak
 • Hafız 25.04.2021 16:27
  Ak Parti sitesinden yazmak istedim ama sistemde hata var sanırım. Bu küstah Abd ye en şiddetli cevap verilmeli. Elbette böyle sert cevaba ülke içerisinde bulunan bazıları hop oturup hop kalkacaktır ama olsun. Onların Tayyip Erdoğan düşmanlığının ülke ve millet düşmanlığına dönüşmesi hep vardı zaten.
 • Özmuşlu 25.04.2021 15:15
  Sn başkanım sizlere 2002 den beri oy vermiş biri olarak sesleniyorum Allah rızası için Malatya Kürecik ve Adana İncirlik hava üslerini şimşek hızıyla kapatma kararını alın.Abd bu yaptıklarının hesabını mutlaka vermeli. Nato falan hikaye. Nato zaten Abd ' nin yan bahçesi olmuş durumda.Hayırlı haberlerinizi görmek isteriz...
Daha fazla yorum görüntüle