Belçika'nın başkenti Brüksel'deki bir parkta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını önlemlerine karşı gelerek parti düzenlemek isteyen yüzlerce genç, polisin göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahalesiyle dağıtıldı.

Daha önce 1 Nisan'da "şaka" olarak duyurulan ancak binlerce gencin bir parkta buluşmasına neden olan "La Boum" adlı müzik festivali ve partinin ikincisinin 1 Mayıs'ta yine aynı yerde düzenleneceği haberleri üzerine Brüksel polisi geniş güvenlik önlemleri aldı.

Sosyal medya üzerinden yapılan duyurulara karşılık polis, Kovid-19 salgın önlemlerini gerekçe göstererek gençlerin parkta buluşmaması için çağrı yaptı.

Buna rağmen "özgürlük" sloganları atan yüzlerce genç, parkta bir araya geldi. Polisin çağrısına rağmen parktan ayrılmayan gençlere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale edildi. Bazı gruplar, polise havai fişek ve şişe atarak karşılık verdi.

Gençleri parktan çıkarmak için atlı ve motosikletliler dahil yüzlerce polis, çok sayıda toplumsal olaylara müdahale aracı, helikopterler ve insansız hava araçları kullanıldı. Olaylar sırasında bazı göstericiler yaralandı, çok sayıda genç de gözaltına alındı.

1 Nisan'da aynı yerde "şakayla başlayan" ancak gerçeğe dönüşen "La Boum" partisine de polis müdahale etmiş, çıkan olaylarda çok sayıda gösterici ve polis yaralanmıştı.

Yorumlar 4 Yorum Var
 • Nazif 02.05.2021 06:30
  Ülkemize gelselerdi böyle olmazdı muaflar ya eylem yapıp sonra denize girerlerdi bunları gören bir vatandaşımız da girerdi sonra polis gelip onlar Belçikalı sen giremezsin derdi. Ukrayna dan daha popüler bir ülke sonuçta daha iyi olurdu
 • HACIOĞLU 01.05.2021 23:48
  gecmisiniz Cok yakin tarihtir taniriz devam ediyor sunuz kirlilige
 • temel 01.05.2021 23:48
  en iyisini yapmislar laf anlamayan olur ise biz de aynisi olacak biz de biraz daha sert olmasi gerek cunku bizim inekller nadir bulunuyor laf anlamazlar
 • karacaahmetli 01.05.2021 23:32
  Vay medeniyetsizler kontrollü dalmamislar :)