Ayhan Işık: Yeşilçam'ın 'tahtsız kralı'. Asıl adı Ayhan Işıyan'dır. Oyunculuğunun yanı sıra yapımcı, yönetmen, senarist, ses sanatçısı ve ressam olan Işık, 1929'da İzmir'de doğdu.

1952'de Lütfi Ömer Akad'ın yönettiği "Kanun Namına" filmiyle büyük şöhret kazandı. Henüz ikinci filminde 'yıldız' olan Işık, sonrasında Yeşilçam'ın unutulmayan birçok filminde rol aldı.

Sonraki yıllarda Lütfi Akad, Atıf Yılmaz ve Osman Seden'in yönettiğ filmlerde rol aldı. 1959'da Hollywood'a giderek şansını orada denemek istedi. Ancak başarılı olamadı.

Ayhan Işık, başarısız geçen Hollywood serüvenini şöyle anlatır:

"Benim gibi orada 5 bin kişi sıra bekliyor. Ayrıca çok da marifetleri var. Zıplayıp havada iki takla atıyorlar. Hem de ana dilleri gibi İngilizce konuşuyorlar. Bize orada ekmek yok."

Tekrar Türkiye'ye dönen Ayhan Işık, Münir Nurettin Selçuk'tan dersler alarak klasik Türk müziği dalında sahneye çıkar ve bir tane 45'lik doldurur. Oyunculuğu kadar sesi de beğenilir.

13 Haziran 1979 sabahı şiddetli baş ağrısı ve kusma ile uyanır. Beyin kanaması teşhisi konan Ayhan Işık, üç günlük koma sürecinin ardından vefat eder.

Yorumlar 2 Yorum Var
  • izmirkartalı 07.05.2021 18:23
    Ermeni kökenli olsa da bir çok tarihi filmde( Örnek: Şimal Yıldızı vb.) oynayarak vata na bağlılığını göstermiştir
  • ALİ 06.05.2021 18:04
    Ermeni kökenli olsada en azından vatan haini değildi
  • bende yalan yok 05.05.2021 15:13
    izmirli ermeni kökenli bir ailenin çocuğudur