86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Camisi, Kadir Gecesi'nde mahya ile aydınlatıldı.

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, 86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya Camisi’nde, ramazan ayına özel olarak mahya kurulması için hazırlıklar tamamlandı.

Vali Ali Yerlikaya, mahyaların hazırlanma sürecinde de ziyaret ettiği mahya ustası Kahraman Yıldız'la birlikte mahyaya ampulleri taktı.

Uzun yıllar sonra Ayasofya’da mahya kurulduğunun altını çizen Yerlikaya, "Mahya kültürümüz Osmanlı’dan kalan çok özel bir geleneğimiz. Bu mübarek ayda, Ayasofya’da başka bir ilk yaşansın, bu kutsal mekan mahya ile buluşsun, ışıl ışıl olsun istedik. Bu niyetle, Kahraman ustamızla bir araya geldik, o da Ayasofya için kolları sıvadı, ekibiyle birlikte çalışmalara başladı." dedi.

Atölyeyi ziyaretinde kısa süreliğine de olsa Kahraman Usta’ya çıraklık yaptığını söyleyen Yerlikaya, "Ayasofya mahyamız, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ne yetişecek. Ayasofya, mahyasındaki ‘La ilahe illallah’ yazısıyla da İstanbul’umuzu aydınlatacak." diye konuştu.

Ayasofya’yı aydınlatan mahyaların hazırlıklarının tamamlanmasıyla birlikte Vali Yerlikaya şalteri açtı ve Kadir Gecesi için mahyaların ışıkları yandı. Ayasofya Camisi’ndeki bu tarihi ana tanıklık eden Yerlikaya, "Mahyamızdan ışıklarımız tüm İstanbul semalarına en güzel şekilde yansıyor." dedi.

Kadir Gecesi’ni de tebrik eden Vali Yerlikaya, şunları kaydetti:

"Başta İstanbullu hemşehrilerim olmak üzere bütün ülkemizin, gönül coğrafyamızın Kadir Gecesi’ni tebrik ediyorum. Duaların kabul olduğu bu özel gecede inşallah salgın günlerinden bir an önce kurtulmayı diliyorum."

Yorumlar 48 Yorum Var
 • İsmail 10.05.2021 15:43
  ALLAH razı olsun Sizlerden,Başkanımızdan.
 • ismail 10.05.2021 12:58
  yalnızca la ilahe illallah yazıp muhammedürresulullah ibaresini yazmamak hangi zihniyetin eseridir.
 • Hacı Yusuf 09.05.2021 14:46
  Darısı Mescidi Aksaya İnşallah.İyiki Varsın Reis ALLAH Size sağlık Sihat Versin Aminnn.Filistin Kurtarılmalıdır.Sen Gidersen Davalar Mehdi Hz Leri Gelene Kadar Yatar.İsrail Sopadan Başka Bir Şeyden Anlamazzz,,,Aleyküm Selammm
 • Medine 09.05.2021 13:14
  Bize bu günleri gösteren rabbime ŞÜKÜRLER olsun
 • Murat Mert 09.05.2021 12:09
  Elhamdulillah..Rabbim Mescid i Aksa nın da tamamen özgürleştiğini görmek nasip etsin.
Daha fazla yorum görüntüle