Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) sosyal medya hesabından paylaşılan videoda Diyarbakır'da bulunan Yenişehir-1 kuyusundan çıkan petrol görüntülendi.

ÜZERİNE BETON DÖKÜLEN PETROL KUYUSUNUN YENİ HALİ

Türkiye, bugün Zonguldak'ta Kanuni sondaj gemisine yapılacak canlı bağlantıyla Erdoğan'dan yeni müjdeyi beklerken, Diyarbakır'da petrol keşfedilen Yenişehir-1 kuyusunda üretim için hummalı çalışma sürüyor.

Geçmişte "petrol bulunamadı" gerekçesiyle üzerine beton dökülerek kapatılan kuyunun son hali paylaşıldı.

KUYUDAN ÇIKAN PETROL GÖRÜNTÜLENDİ

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) sosyal medya hesabından paylaşılan görüntülerde, kuyudan çıkan petrol görüntülendi.

TPAO'dan yapılan açıklamada, "Diyarbakır’ın kuzeydoğusunda yer alan Yenişehir-1 arama kuyumuz, bugün itibariyle artezyen akışa geçti. Milli enerjide güçlü Türkiye için çalışmalarımız devam ediyor." denildi.

GÜNLÜK ÜRETİME İLAVE 6 BİN 800 VARİL

Diyarbakır'da tüm sahalarda hem TPAO'nun hem de özel sektörün petrol üretimi ve arama faaliyeti bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "son bir ayda üç yeni kuyuda petrol keşfedildiğini ve Diyarbakır'da bulunan Akoba-1 ve Yenişehir-1 kuyularıyla Kırklareli'ndeki Misinli-2 kuyularında, günlük üretime 6 bin 800 varil ilave sağlandığını" açıklamıştı.

Diyarbakır Bingöl karayolunun 50'nci kilometresinde, günlük 3 bin varil petrol üretilen 1870 metre derinlikteki Yenişehir-1 kuyusundan çıkarılan petrol tankerlere aktarılıyor.

GÜNLÜK 1.5 MİLYON DOLARLIK PETROL ÜRETİMİ

2017'de TPAO'nun Diyarbakır'daki günlük üretimi 6 bin 500 varil iken, Yenişehir-1 kuyusuyla bu miktar 14 bin 700 varile çıkmış durumda.

Özel sektör ile birlikte Diyarbakır'da günlük petrol üretimi 22 bin 800 varil seviyesinde. Diyarbakır sınırları içerisinde günlük 1.5 milyon dolarlık petrol üretimi kayıtlara geçiyor.

PETROL ARAMA FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR

TPAO, Diyarbakır sınırları içerisinde 7 aktif sondaj kulesi ile arama faaliyetine devam ediyor. Yapılacak çalışmalar neticesinde ilerleyen günlerde yeni müjdelerin verilmesi bekleniyor.

Diyarbakır'ın önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde yapılan çalışmalarla Türkiye'nin en

Yorumlar 75 Yorum Var
 • Binali arı 07.06.2021 16:16
  Yazıklar olsun hain oğlu hainler.çooook asılacak hain var bu ülkede
 • Caglar Korkmaz 06.06.2021 22:09
  Erzurum hasankale ilçesine bağlı bölgede çıkan petrole yetersiz deyip beton dökmüşler dedelerimiz anlatırdı
 • Yılmaz sarı 06.06.2021 19:39
  Birtek buralarda değil bizim çorum bayat sağpazar köyünde cıktı kalitesiz deyip beton döktüler orayada bakılsın lütfen
 • Fetih 1453 06.06.2021 06:03
  Bu kuyular da inşallah KOCH larin eline gecmez
 • Hakiki... 05.06.2021 23:33
  Serdar bulunan şey zınk diye evine gelmiyor. Daha tesisler iyapılacak önümğzde bi evre var. Şipşak herşey olmuyor. Zaten sizden ayakta alkış falan bekleyen de yok. Evine gelse de alkış değil yine beğenmemezlik yaparsınız. Boş laftan başka üretiminiz yok.
Daha fazla yorum görüntüle