STM tarafından milli mühendislik kabiliyetleriyle geliştirilen, Sabit Kanatlı Akıllı Vurucu İHA Sistemi ALPAGU, mühimmatlı test atışını başarıyla gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir yaptığı açıklamada, ''Kendisi hafif etkisi ağır ALPAGU’dan tam isabet! STM’nin milli mühendislik kabiliyetiyle geliştirdiği tek er tarafından gece-gündüz etkin operasyon yapabilen Sabit Kanatlı Akıllı Vurucu İHA Sistemi ALPAGU mühimmatlı test atışını başarıyla gerçekleştirdi. Durmak Yok Yola Devam!'' ifadelerine yer verdi.

Tek er tarafından  gündüz ve gece etkin operasyon yapabilen ALPAGU, Aksaray Atış Alanında gerçekleştirilen test atışında hedefini tam isabetle vurdu.

Fırlatıldıktan sonra, yaklaşık 10 dakika boyunca uçuşunu gerçekleştiren ALPAGU,  görüntü takip yazılımı  vasıtasıyla hedef takibini yaptı.

Yüksek manevra kalibiyeti ile hedef tarafından son ana kadar tespit edilemeyen ALPAGU, üzerindeki mühimmat ile hedefini imha ettti.

ALPAGU HAKKINDA

ALPAGU Taşınabilir Sabit Kanatlı Akıllı Mühimmat Sistemi, kara unsurları için taktik seviyede hem keşif ve gözetleme, hem de görüş hattı dışında kalan hedefleri yüksek isabetle vurmak için tasarlanmış, tek er tarafından taşınabilen, otonom veya uzaktan kumanda ile görev yapabilen sabit kanatlı taşınabilir bir akıllı mühimmat sistemidir.

ALPAGU, STM tarafından milli imkanlarla geliştirilen gömülü ve gerçek zamanlı görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmaları yardımıyla sabit veya hareketli hedeflere karşı gece-gündüz etkin olarak kullanılabilmektedir.

Sistem; “Sabit Kanatlı Akıllı Mühimmat Sistemi”, “Fırlatıcı Lançer” ve “Yer Kontrol İstasyonu” bileşenlerinden oluşmaktadır.

Kabiliyetler | Yetkinlikler

- Gündüz ve gece etkin operasyon

-Tali zararları en az olacak şekilde otonom hassas vuruş

-Hareketli hedeflerde hedefe yönelim ve takip

-Yüksek performanslı seyrüsefer, kontrol ve güdüm algoritmaları

- Tek er tarafından kullanılabilme

- Uçuş sonlandırma veya kendini imha modları

- Gelişmiş ve özgün elektronik mühimmat emniyeti, kurma ve ateşleme

- Özgün milli gömülü donanım ve yazılım

-Yüksek yanal görüş açısı
Görüntü işleme tabanlı kontrol uygulamaları

-Gömülü ve gerçek zamanlı nesne tespit, teşhis, takip ve sınıflandırma


Teknik Özellikler

Menzil    : < 10 km
Görev Süresi    : 10 dakika
Görev Irtifası    : 400 ft (AGL)
Seyir Hızı    : 50 knot
Maksimum Hız    : 65 knot
Ağırlık    : 1.9 kg
Sıcaklık    : -20 / + 50 °C
Güç    : LiPo Batarya
Hazırlık Süresi    : Azami 1 dakika

Yorumlar 41 Yorum Var
 • Hakkı An 18.06.2021 12:45
  Bu sistemleri denize yerleştirilmiş platformlarda veya dağda alan üs bölgelerinde düşünün; uzaktan uzaktan uydu bağlantılı kontrol edilen bu sistem ile etki yarıçapı kadar olan bölgede ALAN HAKİMİYETİNİ size verir. Örnek mi GARA dan çıktını ve bu sistemden iki tane gizlediniz; taş şeklideki kamera sistemleri ile birlikte.. Alan giriş tespit edilince, operatör sistemi aktif edip teröristi imha eder.
 • Hakkı Dost 18.06.2021 11:40
  El hamdulillah, bugünleri gösteren Rabbimize sonsuz şükürler olsun...nerden nereye...
 • Çiçek. 18.06.2021 10:18
  Maşallah subhan Allah hayırlı olsun TÜRKİYE YE
 • Neco 18.06.2021 10:07
  Maşallah
 • celil 18.06.2021 01:01
  Maşallah
Daha fazla yorum görüntüle