Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu'nda, Yunanistan ile ilişkiler, Ermenistan'daki seçim, Rusya'nın uçuşları yeniden başlatması ve Afganistan'daki Kabil Havalimanın Türkiye tarafından korunmasına dair açıklamalar yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu'nun son gününde yaptığı açıklamada, "Belli bir zaman devam eden gerilimlerden sonra Yunanistan ile yeniden bir diyalog başlattık. İstişarelerimizi de başlattık. Dendias geldi ben Yunanistan'a gittim. Sayın Cumhurbaşkanımız da Miçotakis ile bir görüşme gerçekleştirdi. Her iki tarafta da bu kararlılık ve olumluluk devam eder. Yunanistan'ın provokasyondan vazgeçmesi gerekiyor. Ege'de herhangi bir tatbikat yapılmaması için centilmenlik anlaşmamız var, ama bakıyoruz Yunanistan NAVTEX ilan ediyor. Kısacası Yunanistan'ın tahriklerden ve kışkırtıcı adımlardan, provokasyondan vazgeçmesi lazım" dedi.

ERMENİ HALKI SANDIK BAŞINDA

Ermenistan'da erken parlamento seçimi için halk bugün sandık başına gitti. Seçim öncesi yapılan anketler, yarışın Başbakan Paşinyan ile eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'ın arasında geçeceğini gösteriyor.

Bu konu hakkında da konuşan Çavuşoğlu, "Yeni yönetim geçmişten ders almalı" ifadesini kullandı.

"AFGANİSTAN YÖNETİMİ DE TÜRKİYE'NİN KALMASINI İSTİYOR"

Afganistan Havalimanı'nda Türkiye'nin üstleneceği role ilişkin Bakan Çavuşoğlu, "Türkiye ilk defa Afganistan'a gitmiyor. Kabil'de çerçeve ülke, Kabil Havaalanı'nın güvenliğini üstlenmiş durumda. ABD'nin çekilme kararıyla diğer müttefikler de çekiliyor. Bu havaalanının işletilmesi ve güvenliği dünya için önemli. Afganistan yönetimi de Türkiye'nin burada kalmasını istiyor" dedi.

MOSKOVA'NIN UÇUŞLARI BAŞLATMASIYLA İLGİLİ YORUM

Rusya'nın Türkiye'ye uçuşları başlatma kararına ilişkin soruyu yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, "Bu kararı olumlu karşılıyor. Rusya Türkiye'de vaka sayısı fazla olduğu zaman uçuşları durdurma kararı almıştı. Bu rakamlar kurallarla düştü. Sağlıklı turizm konusunda Türkiye'nin aldığı tedbirler dünyaya örnek oldu. Rus turistlerinin en çok memnun olduğu destinasyon Türkiye'dir. Bu karardan Rus turistler de çok memnun olmuştur" ifadelerini kullandı.

Yorumlar 0 Yorum Var