İzmir’in Buca ve Gaziemir ilçelerinde musluklardan akan sudaki kötü koku sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi suyun temiz ve içilebilir olduğu yönünde açıklama yapmış olsa da bölgedeki hastanelerde akut gastroenterit (bağırsak enfeksiyonu) bulgusu veren hastaların bir önceki haftalara göre yüzde 15 artış gösterdiği ortaya çıktı.
19 20 Haziran tarihlerinde Buca, Karabağlar, Gaziemir, Menderes ilçelerinin bazı bölgelerinden vatandaşlar tarafından içme suyundaki renk ve koku ile ilgili şikayetler yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, suyun tat ve kokusunu etkileyen kısa süreli bir arıza yaşandığını ancak sorunun insan sağlığına olumsuz bir etkisinin bulunmadığını açıkladı. Belediyenin açıklamasını tatmin edici bulmaya vatandaşlar, sosyal medya hesapları üzerinden tepki gösterirken, kötü kokunun şebeke suyu ile yıkanan çamaşırlara dahi sindiğini belirttiler.

Bağırsak enfeksiyonu bulgusu veren hasta sayısında yüzde 15 artış
Dün çok sayıda yetişkin ve özellikle çocukların bulantı kusma şikayetleri ile bölgedeki hastanelere başvurması üzerine İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı ekipler 18 ayrı noktadan ayrıntılı analiz amaçlı su numuneleri aldı. İlk değerlendirmelerde klor oranlarının yeterli olduğu görüldü ancak kapsamlı bakteriyel analizlerin sonuçları için 4872 saatlik süre beklendiği belirtildi. Aynı dönemde söz konusu bölgelere hizmet veren hastanelerdeki akut gastroenterit (bağırsak enfeksiyonu) bulgusu veren hastaların bir önceki haftalara göre yüzde 15 artış gösterdiği belirlendi. Bu durumun sularla alakalı olup olmadığının ancak kapsamlı bakteriyel analizlerin sonuçlarına göre değerlendirilebileceği bildirildi.

Yorumlar 1 Yorum Var
  • ertuğrul soygazi 22.06.2021 15:50
    ben onların yerine açıklama yapayım size çok bile siz alışkınsınız yıllardır pisligin içinde yaşıyor sunuz ne olduda şikayet ediyorsunuz gaza gelmeyin krallar gibi yaşıyor sunuz cHp zihniyeti cHp'nin kazandığı yerden şikayet edemez hainlik yapmayın ne olmuş yani suya biraz lağım karışmışsa canım büyütmeyin sizde.
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek