Kanada'da şimdiye kadar görülen en yüksek hava sıcaklığının kaydedildiği köyün yüzde 90'ının, orman yangınları nedeniyle kül olduğu belirtildi.

Bölge milletvekili Brad Vis, British Columbia eyaletinde bulunan Lytton köyünde ve çevredeki kritik önemdeki altyapıda büyük hasar olduğunu söyledi.

Lytton Belediye Başkanı Jan Polderman BBC'ye yaptığı açıklamada "Yaşamımı kurtarabildiğim için şanslıyım. Lytton'dan geriye pek bir şey kalmadı. Yangın her yerdeydi" dedi.

Daha önceden köy sakinlerine tahliye talimatı veren Polderman, alevlerin köyü 15 dakika içinde sardığını anlattı.

Köyde bu hafta içinde 49,6 derecelik rekor sıcaklık görülmüştü.

Sıcak hava dalgası, Kuzey Amerika'nın büyük kısmını etkisi altına aldı.

Kanada'nın batısındaki British Columbia eyaletinde son beş gün içinde 486 kişi hayatını kaybetti.

Bölgede son üç ila beş yılda sadece üç sıcaklık bağlantılı ölüm kayıtlara geçmişti. Hayatını kaybedenlerin çoğunun, havalandırmasız evlerde tek başına yaşayanlar oldukları bildirildi.

LYTTON'DA NELER YAŞANDI?

Vancouver'ın 260 kilometre kuzeybatısında bulunan, 250 dolayında kişinin yaşadığı köyün birçok sakini, duman ve alevler köyü sardığı sırada, eşyalarını bile alamadan kaçmak zorunda kaldı.

Belediye Başkanı Polderman "15 dakika içinde tüm köyü alevler sardı. İnsanlar evcil hayvanlarını ve anahtarlarını aldılar, arabalarına atladılar ve kaçtılar" dedi.

Yorumlar 11 Yorum Var
 • gasap haydo 02.07.2021 22:35
  nitiniz la?
 • Baybora 02.07.2021 20:13
  Dünyanın kimyasını değiştiren insan oğlu daha neler görecek.
 • ademmm 02.07.2021 18:18
  yaw bu ne deişik bir olay? kanada da 49 derece rekor sıcaklık deniyor.urfada geçen gün termometre 51 dereceyi gösterdi noldu peki? değişik işler bunlar bizim kafa ermiyor
 • MekandaMekan 02.07.2021 16:11
  Kara vebadan önce kilise sözde cadı kadınlara yardım ediyor diye kedileri katletti ve fareler çoğalarak vebayi yaydi avrupanin 3te 1i öldü, avusturalyada onbinlerce deveyi su içmesin diye katlettiler, başka bir yerde yine kedileri katlettiler, tabi savaşlarda katledilen masum müslümanlar var yuzbinlerce! Bunları yapan ve kötülere isyan etmeyen iyiler yüzünden tüm bu afetler insanlara yazıldı, ama hala aynı insanlar, escinselligi bile kutluyorlar, 2030a dogru neyin geldigini kimse anlayamayacak!
 • ibrahim 02.07.2021 14:43
  kyotodan niye çekildiniz? Fazla kuzeydesiniz bize sıcak vurmaz dediniz herhalde? e şimdi duyuyoruz ki sıcaklar basmış...Neyse geçmiş olsun yinede...
Daha fazla yorum görüntüle