UNESCO, Ayasofya ve Kariye'de yapılan değişikliklerle ilgili güncellenmiş raporu sunması için Türkiye'ye 1 Şubat 2022'ye kadar süre tanırken, tarihçiler de BM nezdinde bu konuda girişimlerde bulunan Yunanistan'a tepki gösterdi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'ne (UNESCO) bağlı Dünya Mirası Komitesi, geçen yıl camiye çevrilen Ayasofya ve Kariye'de yapılan değişiklikleri bildirmesi ve yapılan değişikliklerle ilgili güncellenmiş rapor sunması için Türkiye'ye 1 Şubat 2022 tarihine kadar süre verdi. 1985 yılından beri "Dünya Kültür Mirası" listesinde yer alan her iki kültürel varlık da camiye çevirme kararı öncesinde müze statüsündeydi. Komite'nin, "Üstün Evrensel Değer" niteliğinin korunmadığını düşündüğü varlıkları "Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi"ne alma ya da tamamen Dünya Mirası listesinden çıkarma yetkisi bulunuyor.

AYASOFYA VE KARİYE "TEHLİKE ALTINDAKİ DÜNYA MİRASI" LİSTESİNE ALINABİLİR

Ayasofya’nın camiye çevrilmesinin etkileri konusunda "derin endişe" duyduğunu belirten komite, Türkiye'nin kendilerine bilgi vermemesi ve diyalog kurmamasından derin üzüntü duyduğunu ifade etti.

Çin'de düzenlenen yıllık toplantısında Dünya Mirası listesini gözden geçiren Komite, Ayasofya ve Kariye'deki değişikliklerin, bu varlıkların "Üstün Evrensel Değeri" üzerinde potansiyel etkileri olabileceği uyarısı yaparak, Türkiye'yi bu varlıklar üzerinde önemli değişiklikler yapmadan önce uluslararası diyalog ve işbirliğine çağırdı.

Son olarak İngiltere'nin Liverpool kenti, yeni inşa edilen modern binaların kentin özgünlüğünü ve bütünlüğünü bozduğu gerekçesiyle listeden çıkarılmıştı.

Yorumlar 0 Yorum Var