Trakya'da kirliliğiyle gündeme gelen Ergene Nehri'nin önemli kollarından biri olan Çorlu Deresi, endüstriyel atıklar nedeniyle simsiyah akmaya devam ediyor. Derenin geçtiği Ergene’de İlçe Kent Konseyi Başkanı Ercüment Tuncay, halkın sıcak havanın da etkisiyle artan ağır koku nedeniyle pencere ve kapılarını açamaz hale geldiğini belirterek, “Bizler Ergeneli vatandaşlar olarak bir an önce bu kokulardan uzaklaşmak ve sağlıklı bir Ergene’de yaşamak istiyoruz” dedi.

Ergene Nehri'nin en büyük kollarından biri olan ve Tekirdağ’ın Ergene ilçesine bağlı Sağlık Mahallesi'nden geçen Çorlu Deresi simsiyah akarken, endüstriyel ve evsel atıkların da karışmasıyla derenin yaydığı ağır koku mahalleliyi cam ve kapı açamaz duruma getirdi. Ergene Kent Konseyi Başkanı Ercüment Tuncay, derenin özellikle havaların ısınmasıyla kokusunun daha da arttığını  ve ilçenin tamamını etkilediğini söyledi.

'SAĞLIKLI BİR ERGENE’DE YAŞAMAK İSTİYORUZ’

Kirlilik ve kötü koku nedeniyle vatandaşların çocuklarını dışarıya oynamaya salmakta bile korku yaşadıklarını belirten Tuncay, “Ağır metal kokusu, ciğerleri yakan bir kokuyla karşı karşıyayız maalesef Ergene Nehrimizde. Özellikle Sağlık Mahallesi, Yeşiltepe Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesi bölgemiz bu kokulardan çok fazla etkilenmekte. Bununla ilgili vatandaşlarımız hem kanserojen etkiden hem de ağır kokudan dolayı şikayetçi ama yetkililerin hiçbir şekilde bir adım atamamasından daha da çok şikayetçi. Bizler Ergeneli vatandaşlar olarak bir an önce bu kokulardan uzaklaşmak ve sağlıklı bir Ergene’de yaşamak istiyoruz” diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden Ali Türk ise, “Derenin kokusu ayrı bir dert, bunun yanında etrafına da çöpler atılıyor. Yazıktır, günahtır. Birinden kurtulacağız derken bir de atılan çöplerle mücadele ediyoruz” diye konuştu.

Yorumlar 55 Yorum Var
 • Çakır MEHMET 28.07.2021 08:37
  senelerdir o kadar fabrika ve köy atığı atılırdı bişi olmazdı neden oldu ki ? Bu güzelim ülke bu milleti haketmiyor
 • hikmet 28.07.2021 08:23
  istanbulu zamanında mega köy e çeviren devlet arazilerini yağmalayan yağmalattıran chp li belediye idi . yağmur yağdığı zaman kağıthane deresi taşardı alibeyköy göl olurdu dere halici tencere tava koltuk sandalye doldururdu . haliç yine kokmaya başladı . chp li belediyelerin kaderi .insanlar layık oldukları gibi yönetilirler .
 • Lakota 28.07.2021 07:26
  Insan gibi yasayamadigin zaman herzaman elestirecek parti gurup vs.bulursun.demekki bukadar seviyesiz bir pislige dusmusuz.aslinda herkes kendi fotografini goruyor ama malesef baskasi diyor.
 • Metin 28.07.2021 05:37
  Birisi ceza yazar digeri Dayisina sikayet eder kaldirirlar cezayi.Unutmayin burasi Türkiye.
 • FAHRİ ÖZAYDIN 28.07.2021 00:56
  Çevreyi özellikle de akarsuyu kirleten firmaya devlet el koymalı üzerine de en az 10 milyon TL ceza yazmalı ve ciğerini söke söke tahsil etmeli.Artık yeter neredeyse kirli olmayan bi akarsuyumuz yok.
Daha fazla yorum görüntüle