Manavgat'da büyük felaket yaşanıyor. Antalya'da 4 ayrı noktada çıkan orman yangını yerleşim yerlerine ulaştı. Alevlerin şehir merkezine ulaşmasının ardından 4 mahalle boşaltıldı ve bazı mahalleler tamamen yandı.

Antalya'da Manavgat'ın Side Mahallesi yakınlarında 4 ayrı noktada çıkan orman yangını yerleşim yerlerine kadar ilerledi. Yangında birçok ev ve işyerinin yandığı belirtiliyor. Yangını söndürme çalışmalarına, Antalya'nın yanı sıra çevre illerden gelen ekipler de destek veriyor. 

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen yangına ilişkin  "Akılalmaz, kötü bir tablo. Tam anlamıyla neyin içinde olduğumuzu bile fark edemedik" dedi.

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, "Bütün çevre illerden takviyeler geliyor. Alarmdayız. Can kaybı olmamasını ümit ediyoruz. Mahsur kalanlara da ulaşılabilirse inşallah onları da kurtaracağız" ifadesini kullandı.​

MANAVGAT'DAKİ YANGINDAN SON DAKİKA BİLGİLERİ

- Son gelen bilgilere göre 53 kişi yaralandı, 2 kişinin ise durumu ağır. Bölgede bulunan bir özel hastane ise tamamen tahliye edildi.

-Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay'dan Manavgat'taki yangın ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Oktay, Manavgat’ta meydana gelen yangından etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Devletimiz ilk andan itibaren tüm imkanlarıyla yangının söndürülmesi için çalışmalarını sürdürmektedir. Dualarımız Manavgat ve yangınla mücadele eden kahraman ekiplerimiz için." dedi.

-Bakan Pakdemirli yangın bölgesinde... Yangına 1 uçak, 19 helikopter, 103 arazöz ve 6 traktör müdahale ediyor. 

-Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yangın bölgesine gidiyor. 

BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN SON DAKİKA MANAVGAT AÇIKLAMASI

Bakan Pakdemirli'nin açıklamaları şöyle:

Antalya'nın Manavgat ilçesinde saat 12.05'te farklı noktalarda yangın başladı. İlk yangın haberi kırsal Yeniköy Mahallesi'nden geldi. Ormanlık alanda başlayan yangın rüzgarın etkisi ile hızla büyüdü. 50 km'den daha fazla esen rüzgarla karşı karşıyayız. Yangın 4 noktadan çıkmış gözüküyor. Yangının ilerlemesiyle ilgili, rüzgarın durumu, nemin düşüklüğü ve diğer faktörler yangını körükleyecek her türlü sebep mevcut.  Yeniköy, Evrenseki ve Kalemler mahalleleri boşaltıldı. 53 kişi dumandan etkilendi.

KUNDAKLAMA İDDİASI

İşimiz şu an yangınla mücadele etmek. İncelemeler sürüyor. Gereken açıklama yapılır. Adli ve kolluk soruşturma sürüyor. Sebepler sonra çıkabiliyor. Hatay'daki yangının nedeni ve failleri bir yıl sonra belli oldu.

4 MAHALLE BOŞALTILDI!

Ormanlık alanda başlayan yangın rüzgarın etkisiyle yerleşim yerlerine doğru ilerledi. Alevler Antalya Alanya karayolundaki petrol istasyonlarına kadar ilerledi. Yeniköy Mahallesi ve yanındaki iki mahalle ve Evrenseki ile Kalemler mahalleleri boşaltıldı.

Ekipler ve vatandaşlar alevlerin petrol istasyonuna ulaşmaması için mücadele ediyor.

MANAVGAT KAYMAKAMI'NDAN AÇIKLAMA

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, "Yangın yerleşim yerlerine doğru ilerliyor. Yangın nedeniyle Evrenseki, Kalemler ve Yeniköy mahallelerindeki bazı evler boşaltıldı" açıklamasında bulundu.

Yangını söndürme çalışmalarına, Antalya'nın yanı sıra çevre illerden gelen ekipler de destek veriyor.

Yorumlar 1 Yorum Var
  • Ali 28.07.2021 22:11
    Bekliyoruz sebebi nedir.