Maltepe’de henüz inşaat çalışmaları başlamayan binadan 15 kişiye ortalama 200'den bin TL'den daire satan müteahhit, iddiaya göre apartmanın yapımını başka bir firmaya devredip, vatandaşlardan aldığı paralarla ortadan kayboldu.

İddiaya göre, Maltepe’de faaliyet gösteren Atakan E. isimli müteahhit, yıkılacak olan bir binanın yerine inşa ettireceğini söylediği apartmanın dairelerini önceden anlaştığı 15 kişiye kişi başı yaklaşık 200 bin TL civarında fiyata sattı. Aradan yaklaşık 1 sene geçmesi üzerine eski binanın yıkılmadığını gören vatandaşlar, yaptıkları araştırmada kendilerine daireleri satan müteahhidin iflas ettiğini ve apartmanın yapımının başka bir firmaya devredildiğini öğrendi. Parayı ödemelerine rağmen evlerine kavuşamayarak mağdur olduğunu belirten vatandaşlar, daire karşılığında peşin olarak verdikleri parayı almak üzere müteahhit Atakan E. ile iletişime geçmek istese de ulaşamadı. Kişi başı ortalama 200 bin TL civarında paralarını kaptırdıklarını iddia eden vatandaşlar, olayı yargıya taşıdı.

“Ev sahibi olma hayaliyle peşinat verdik”

Ev alma hayaliyle dolandırıldıklarını iddia eden Murat Eker, “2018 yılında burada bulunan eski bir binanın yıkıldıktan sonra yerine dikilecek olan yeni binadan 350 bin lira değerinde olan ev için 100 bin lira peşinat vererek daire aldık. Aradan 1 sene geçmiş olmasına rağmen yıkılacağı söylenen bina yıkılmadı. Aslında o dönemde de müteahhitten şüphelenmiştik fakat parayı verdiğimiz için elimiz kolumuz bağlıydı. Kısa bir süre sonra bize olmayan daireleri satan müteahhidin battığını duyduk. Dikilecek olan bina başka bir firmaya devredilmiş. Yeni gelen firma bizden ekstra olarak 100 bin lira daha istedi. Biz de ev sahibi olma hayaliyle onu da verdik” dedi.

“15 kişinin parasını alıp ortadan kayboldu”

200 bin lira parasını henüz geri alamadığını belirten Eker, “Fakat yeni gelen firma önceki müteahhit olan kişiye verdiğimiz paralardan sorumlu olmadığını belirtti. Biz de bize daireleri ilk satan kişiyle irtibat kurmaya çalıştık fakat hiçbir geri dönüş alamadık. Telefonlarımıza dahi çıkmıyor. İşin daha kötü tarafı bu olayda 15 kişi daha bu şekilde mağdur edildi. Duyduğumuza göre telefonlarımıza çıkmayan müteahhit Tuzla civarında yaşıyormuş. Bizim paralarla gününü gün ediyor. Şu an ben kirada oturuyorum. Parasını verdiğim evime giremiyorum. Diğer mağdurlarla birlikte savcılığa da suç duyurusunda bulunduk” diye konuştu.

Yorumlar 5 Yorum Var
 • batu 30.07.2021 15:14
  Aynı kader.... iş zaten öyle... ama bi adam geliyor diyor ki sen bana ver 200.000 ben sana boğaz manzaları ev yapayım diyor. evrak garanti ???? garantisi şahsen benim abi boşver bankayı evrağı söz senettir diyor... vatandaş da haaa öylemi al sana 200.000 tl diyor.... bu işe devlet ne yapsın ????????????
 • İbrahim AYDIN 30.07.2021 14:50
  Kanunlar sahtekarlardan yana, benzer dolandırıcılık olayları çok yaygın, malesef yetkililer bu feryadı duymuyor. Devletin, milletin can ve mal güvenliğini sağlama zorunluluğu vardır. Devlet, elini kolunu sallayana müteahhitlik belgesi vermeyecek; inşaat ruhsatı verirken o inşaatın bitirilmesini güvence altına alacak. Devlet, duy bu feryadı! Millet soyulup soğana çevrildi. Yetkililer nerdesiniz, bu feryadı duymuyor musunuz?
 • Misafir 30.07.2021 12:19
  Dünyanın hiç bir ülkesinde bizde olduğu kadar suistimal yoktur, Soygun yapan, yapana Çok mu zor Müteahhitlik için şartları yeniden düzenleyen ve yapacağı ile başlamamak için belli bir sermaye taaahüdü şartı getirmek her şehirden sayısız insanımız mağdur edilirken nasıl seyrediyor yetkililer vallahi hayret
 • Ayni kader 30.07.2021 11:44
  Türkiye`de ev, arsa gibi tasinmazlarin alinmasi devlet himayesinde noter, avukat araciligi ile yapilmalidir. Para havalesi de direk bankalar üzerinden mümkün kilinmalidir. Noter araciligi ile tapu ele gecene kadar bankalar havale islemlerini, noterden izin cikana kadar bekletmek zorunda birakilmalidirlar. Bunu yapmak bu kadar zor mu?
 • vatandaş rıza 30.07.2021 11:26
  200 bin TL ya daire alacağını zanneden ahmaklar, siz dolandırılmayı hakettiniz.