Konya'da aynı aileden 7 kişinin acımasızca öldürüldüğü olayın Türk-Kürt kavgası olmadığı en üst ağızdan açıklandığı halde HDP, katliamdan AK Parti'yi baş sorumlu ilan ederek muhalefete provokasyona ortak olma çağrısı yaptı.

Dün Konya'da, bir eve düzenlenen silahlı saldırıda aynı aileden 7 kişi öldürüldü.  Olayın ardından ev ateşe verildi.  

11 YILLIK HUSUMET

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu iki aile arasındaki düşmanlığın eskiye dayandığını "Maalesef 2010 yılında başlayan bir husumetin devamı, yaklaşık 11 yılık bir mevzusu var." sözleriyle ifade etmişti.

"TÜRK, KÜRT MESELESİ TARAFIYLA BİR İLGİSİ YOKTUR"

Bakan Soylu olayın yaşanmasından hemen ardından başlayan asılsız iddialara ilişkin " Burada her olayın istismar edildiği gibi siyasallaştırılmaya çalışıldığı gibi Konya’daki, bu katliamda, bu menfur saldırıda, alçak tertipte ifade etmem gerekir ki istismar edilmeye çalışılıyor. Bunun Türk, Kürt meselesi tarafıyla bir ilgisi yoktur. Bunu, bu meseleye çekmek bu saldırı kadar tehlikelidir, bu saldırı kadar hem kınanacak alçak bir değerlendirmedir. " açıklamasını yapmıştı.

SANCAR: BAŞ SORUMLU AK PARTİ

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP Grup Başkanıvekili Saruhan Oluç ve HDP milletvekilleriyle birlikte, partisinin genel merkezinde yaptığı açıklamada "Ortada ciddi bir kaos planı var." diyerek katliamın baş sorumlusu ilan ettiği AK Parti hakkında "HDP üzerinden Kürt halkına yönelik sistematik bir katliam politikası izleniyor." dedi.

MİLLET İTTİFAKINA BİRLİK OLMA ÇAĞRISI

Yaşanan vahşeti siyasi malzemeye dönüştürmek isteyen HDP'li Sancar yalan olduğu açık bir bilgiyle Millet ittifakına kirli provokasyonda "demokrasi güçlerinin' Konya'da düzenleyecekleri etkinlikte yan yana olma çağrısı yaptı. Sancar çağrısında "Yarın, benimle birlikte geniş bir heyet Konya’da olacaktır. Bütün muhalefet partilerinin liderlerine ve demokrasi güçlerine de aynı tavrı sergilemeleri çağrısında bulunuyoruz. Onları da yarın Konya’ya bekliyoruz. Hep birlikte ortak, eşit yaşamı savunma kararlılığını göstermeye davet ediyoruz." dedi.

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ AYNI İFADELERLE AK PARTİ'YE SALDIRDI

PKK'ya terör örgütü diyemeyen, terörü lanetleyemeyen, her zaman milli ve kutsal değerlerin karşısında olan Türk Tabipler Birliği bu konuda da sinsi bir açıklama yaparak "Konya'da Kürt bir aileden 7 kişinin öldürüldüğü, evlerinin yakıldığı katliam, kışkırtıcı, ayrıştırıcı nefret dilinin ve cezasızlık politikasının sonucudur." ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar 1 Yorum Var
  • HACIOĞLU 31.07.2021 12:49
    sartlari olmayanin sahitligi gecersiz