Uçak ve helikopterler, yangınları söndürebilmek için kararlı ve etkili mücadelesini sürdürüyor. Helikopterin seri bir şekilde yangına müdahale anları sosyal medyada yayılmaya çalışılan yalanların aksine özellikle dikkat çekti.

Türkiye'de son günlerde çıkan orman yangılarıyla mücadele büyük bir titizlikle yürütülüyor.

Ekipler, ilk andan itibaren alevlere karşı koymak için çalışmalarına başlamış durumda. İtfaiye ekipleri karadan müdahale ediyor.

HELİKOPTERLERLE ALEVLERE HIZLI VE SERİ MÜDAHALE

Görüntülere yansıyan yangınla amansız mücadelede helikopterlerin ne kadar hızlı ve seri bir biçimde işlev gördüğü o anlar, sosyal medyada yürütülen algı operasyonlarına adeta cevap veriyor.

SOSYAL MEDYA YALANLARINA YANIT NİTELİĞİNDE GÖRÜNTÜLER

Türkiye genelinde son 6 günde, özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerindeki kentlerde çok sayıda orman yangını çıktı.

Görüntüler, "alevlere müdahale edilmediği" yönünde yanlış bilgi yayma peşinde koşan sosyal medya kullanıcılarının gerçek dışı iddialarını çürütür nitelikte.

UÇAK, İHA, HELİKOPTER...

Antalya, Adana, Mersin, Muğla ve Osmaniye başta olmak üzere bu süreçte 36 ilde çıkan 132 yangından 125'i, ekiplerin hava ve karadan özverili müdahaleleriyle kontrol altına alındı veya söndürüldü.

Antalya, Muğla ve Isparta'da devam eden orman yangınlarına ise 13 su atar uçak, 3 idari uçak, 9 İHA, 45 helikopter, 6 yönetim helikopteri, bir insansız helikopter, 850 arazöz ve su tankeri, 150 iş makinesi ve 5 binin üzerinde personelle müdahale ediliyor.

KILIÇDAROĞLU'NUN 'HELİKOPTERLER RÜZGAR YAPARAK KOZALAK FIRLATIYOR' İDDİASI YALANLANMIŞTI

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun asılsız iddiasına verdiği cevap şu şekilde;

Ülkemizde kullanılan yangın söndürme helikopterleri, gövde dışı Bambi Bucket diye adlandırılan su taşıma haznelerindeki su ile yangına müdahale etmektedir. Bambi Bucket’lar helikopterden sarkan bir ipin ucunda pal etkisi yapmayacak bir mesafede bulunduğundan, bir rüzgâr etkisi yaratmamaktadır. Tüm dünyada kullanılan helikopterlerin büyük çoğunluğunda bu sistem kullanılmaktadır ve çok etkilidir.

 

Yorumlar 23 Yorum Var
 • Vatandaş 03.08.2021 11:05
  Nerde uçak yok
 • Anadolu 03.08.2021 10:42
  Allah devletimize Zeval vermesin arı gibi suya biri iniyor biri gidiyor maşallah
 • Mesut 03.08.2021 10:26
  Rabbim muvaffak etsin.
 • Hasan 03.08.2021 01:36
  Ceza yok bisey yok yaptırım zaten yok
 • Boş yapmayın 02.08.2021 23:05
  Gök yüzünden yağmurda yağdırsa Tayyip, neden kar yağdıramadı derler. Sığır çok bu memlekette. Cevap vermeyin bence
Daha fazla yorum görüntüle