Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tekirdağ Çorlu’da Baykar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) Teslimat ve Kurs Bitirme Töreni'ne katılıyor. Erdoğan, Akıncı TİHA'ya imza attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada mühendis ve teknisyenlerle bir araya gelerek hatıra fotoğrafı çektirdi. BAYKAR Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar: “Havacılıkta gelişmiş ülkelerin dahi almak için sırada beklediği, şu an 10’dan fazla ülkeyle ihracat sözleşmesi imzalanmış, Türk mühendisinin özgün tasarımı Bayraktar TB2’yi ülkemize kazandırdık.”

İnsansız hava araçlarını yurt içinde ve dışında etkin şekilde kullanan güvenlik güçleri, AKINCI ile yeni operasyonel kabiliyetler kazanacak. Bayraktar AKINCI'yı geliştirme sürecinde 3 prototip üretildi. AKINCI ilk uçuşunu 6 Aralık 2019'da gerçekleştirdi. Prototip araçların ardından ilk uçakların seri üretimine başlandı. Test faaliyetleri, Çorlu Hava Meydan Komutanlığındaki Bayraktar AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde prototip araçlarla yürütüldü. AKINCI, geliştirilme sürecinde önemli başarılara imza attı. Milli olarak geliştirilen bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifaya çıkan Bayraktar AKINCI, Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı.

Gökyüzünde 38 bin 39 feet (11 bin 594 metre) yüksekliğe çıkan Bayraktar AKINCI, 25 saat 46 dakika havada kaldı. Bayraktar AKINCI, test ve eğitim uçuşlarında 1000'den fazla sorti yaptı. Bayraktar AKINCI, 22 Nisan'da yapılan ilk atış testinde milli olarak geliştirilen akıllı mühimmatlar MAM-C, MAM-L ve ilk kez kullanılan MAM-T ile hedefleri başarıyla vurdu, 5 Temmuz'da yapılan atış testinde de ilk defa harp başlıklı mühimmatlar kullanıldı. Canlı mühimmatlarla yapılan atış testinde de AKINCI'dan atılan mühimmatlar hedefleri tam isabetle vurdu.

Yorumlar 9 Yorum Var
 • zafer42 30.08.2021 07:11
  Sükürler olsunki Bu Hükümete,yanlislarida olsa Dogrularida fazlasiyla yapiliyor,hic olmassa Ucaklari Topraga gömmüyorlar,Elhamdüllah
 • Serhat inan Niyet 29.08.2021 18:46
  Seni Yaradana Kurban. İslamın Sancaktarları Ölmez. HZ. Ebulfez Abbas gibi islâm dininin sancaktarı sensin. Elhamdülillah Elhamdülillah Elhamdülillah
 • Akıncı 29.08.2021 18:35
  Yüce ALLAH türk milletine daha büyük başarılar nasip eylesin inşallah.Malum kesimi de heykel yapmaktan kurtarsın inşallah.
 • Emrah 29.08.2021 17:49
  Çok duygulandım maşallah
 • Ahmet Şahin 29.08.2021 17:37
  Allahım gidilen bu kutlu yolda necip yüce türk milletine muvaffakiyetler nasip eyle
Daha fazla yorum görüntüle