Kocaeli'nin Derince ilçesindeki bir limanda demirli halde bulunan ve sızdırdığı hidrolik yağ ile İzmit Körfez’ini kirlettiği belirlenen Ukrayna bandıralı kuru yük gemisine 1 milyon 286 bin 440 TL ceza kesildi. Edinilen bilgiye göre Kocaeli'nin Derince ilçesinde Bulunan Safiport Liman İşletmesinde demirli Ukrayna bandıralı kuru yük gemisi, ambar kapağının hidrolik sistemindeki hortumun patlaması neticesinde denize hidrolik yağı sızdırdı. Bu sırada Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Deniz Kontrol uçağı ile denetim yapan ekipler ise havadan çektikleri görüntüler ile gemiden sızan hidrolik yağın İzmit Körfezi'ni kirlettiğini tespit etti. Yapılan tespitin ardından geminin bulunduğu limana çıkan ekipler, gemi çevresini bariyerlerle kapatarak kirliliğin yayılmasını önledi. Deniz yüzeyindeki yağ tabakasını temizlemek belediye ekipleri tarafından çalışma başlatılırken, denizi kirleten gemiye ise 1 milyon 286 bin 440 TL para cezası kesildi.

 

Yorumlar 3 Yorum Var
  • duyarlı vatandaş 14.09.2021 14:16
    sadece para cezası değil aynı zamanda bir daha bizim sulara gelememe yazağıda uygulansın! deniz kirlendi ama ölen deniz canlıları hangi para geri getirecek ? kesilen meblağ sanki o firmalara dokunacak!!
  • zafer gülten 14.09.2021 14:00
    peki o cezaya temizleme masraflarıda katıldımı,ve zarar ziyan. o sızan yağ kaç balığı ,deniz canlısını telef etmiştir kimbilir.
  • İyi olmuş 14.09.2021 13:32
    Oooohhh iyi olmuş,darısı diğer amerikan bandrollü gemilerin başına.