Taliban'a yakınlığı ile bilinen Afganistan Ulusal Barış Konseyi Başkanı Muhammed Davud Abidi, Kanal 7 Dış Haberler Muhabiri Aras Fırat Tekeş'in sorularını yanıtladı. 

Kabil Havalimanı, Amerika ile yürütülecek görüşmeler, DEAŞ'la mücadele gibi pek çok konuyu açıklığa kavuşturdu. İşte Abidi röportajından çarpıcı açıklamalar. 

Amerika Afganistan'da ne gibi hatalar yaptı?

Afgan hükümeti neden bu kadar kısa sürede çöktü?

Amerika Birleşik Devletleri'nin yaptığı ilk hata Afganistan'a saldırmak oldu. Bunu yapmamaları gerekiyordu.  Savaştan önce Amerika’yla gerçekleşen görüşmelerde her şeyi konuştuk. Onları Afganistan'a saldırmamaları konusunda defalarca uyardık. Çünkü Afganistan'a girmek kolaydır ancak Afganistan'ı yönetmek çok zordur. Fakat Birleşik Devletler sonunda Afganistan topraklarına girdi. Sadece onlar değil, diğer müttefikleri de Afganistan'a adım attıklarında kültürel, dini ve diğer bütün değerleri görmezden geldiler. Halkın düşünce biçimi, onların izledikleri yol göz ardı edildi. İnsanlar bazı şeyleri yapmaya zorlandı. Ayrıca Amerika hiçbir zaman Afganistan için iyi bir partner olmayı başaramadı.  Karzai ve diğer hükümetler çok rezil durumdaydı. Sosyal hizmetleri halka sunmaktan, eğitim ve diğer ekonomik meseleleri çözmekten aciz haldeydiler. Bu yüzden hükümet sadece 10 gün gibi kısa bir sürede çöktü.

Yorumlar 0 Yorum Var