SpaceX'in içinde astronot olmayan 4 mürettebatı taşıyan Dragon Kapsülü, uzayda 3 gün kaldıktan sonra Florida açıklarına güvenli bir şekilde iniş yaptı.

ABD'li roket geliştiricisi SpaceX'in içinde astronot bulunmayan bir roketi başarılı bir şekilde fırlatmasının ardından, dünya çevresinde 3 gün süren "Inspiration4"adlı uçuş güvenli bir şekilde sona erdi. Milyarder iş insanı Jared Isaacman, fen bilimleri eğitmeni Sian Proctor, doktor asistanı

Hayley Arceneaux ve veri mühendisi Christopher Sembroski'yi taşıyan Dragon Kapsülü, Florida, Cape Canaveral kıyılarında Atlas Okyanusu'na paraşüt ile başarılı bir iniş gerçekleştirdi. İnişin ardından bir saatten kısa bir sürede bölgedeki kurtarma gemisine alınan kapsüldeki mürettebat, daha sonra helikopterle NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi'ne gitti.

"Daha yeni başlıyoruz"

Inspiration4 görevine liderlik eden Jared Isaacman kapsülün başarı ile yeryüzüne ulaşmasının ardından "SpaceX'e çok teşekkürler. Bu bizim için harika bir yolculuktu ve daha yeni başlıyoruz!" derken, SpaceX'in sahibi milyarder iş insanı Elon Mask da sosyal medya platformu twitter üzerinden paylaştığı mesajda "Tebrikler Inspiration4" ifadesini kullandı.

Dikkat çeken isimler

ABD'li roket geliştiricisi SpaceX içinde astronot bulunmayan bir roketi başarılı bir şekilde fırlatmayı başarmış, dünya çevresinde 3 günlük bir seyahat vaadeden ve uzay turizmi için önemli bir adım olarak görülen Inspiration4, sivil mürettebatı ile de dikkat çekmişti. 38 yaşındaki milyarder iş insanı Jared Isaacman'ın finansmanını üstlendiği ve yolculara liderlik ettiği uçuşta NASA tarafından 2009'da yapılan astronot seçmelerinde 47 finalist arasında yer alan ancak sonunda ajansa katılmaya hak kazanamayan 51 yaşındaki fen bilimleri eğitmeni Sian Proctor da yer almıştı. Doktor asistanı olan ve daha önce kanseri yenen 29 yaşındaki Hayley Arceneaux ve Lockheed Martin'de veri mühendisi olan 42 yaşındaki Christopher Sembroski de uçuşa katılan diğer isimler olmuştu.

Yorumlar 5 Yorum Var
 • Serkan Ozkan 25.09.2021 21:52
  Vestel klimali kabin :)
 • ucrun 22.09.2021 22:25
  adamların denedikleri roketler patır patır patlayıp düşüyor ama nedense uzaya sağ salim turist gönderip getiriyorlar. Aklımda deli sorular...
 • izmirli 21.09.2021 13:32
  kalmasın uzaya bir -iki uzaya bir-iki... hemen kalkıyo abla :))
 • sence bence 19.09.2021 19:39
  Bizim kendi geliştirdiğimiz uydularımız var, kendi uydularımızı fırlatmak için istasyon kurmak ve aya gitmek için bir planımız ve ilerleyen çalışmamız var. Sizin bir başarınız planınız çalışmanız varsa onu yaz. Kılıçdaroğlu mecliste komisyon kurup herşeyi komisyonlara havale edip meclisle beraber yan gelip yatmayı planıyor Atatürkün vefatından beri sol iktidarların yaptığı gibi. Atatürk sağcı milliyetçi muhafazakar idi solcu değildi.
 • bence 19.09.2021 17:21
  sakız orucu bozarmı marstaki suyla abdest alınırmı günaydın demek dinsiz yaparmı gibi sorularla oyalanmaya devam etsin müslümanlar.