İspanya’ya bağlı bulunan Kanarya Adaları’nın en büyük beşinci adası olan La Palma’da faaliyete geçen yanardağ nedeniyle 100’den fazla ev yok oldu.

Atlas Okyanusu'nda yer alan ve İspanya'ya bağlı bulunan Kanarya Adaları'nın en büyük beşinci adası olan La Palma'da yanardağ dün faaliyete geçmişti.

La Palma'nın güneyindeki Cumbre Vieja Milli parkında yerel saatle 15.12'de patlayan yanardağ, lav püskürtmeye devam ediyor. 6 metre yüksekliğe ulaşan lavlar, saatte 700 metre hızla sahile doğru ilerlerken La Palma Adası yerel yetkilileri, yanardağdan çıkan lavların 100'den fazla evi yok ettiğini söyledi.

Yetkililer, La Palma Adasında 5 binden fazla vatandaşın tahliye edildiğini bildirirken patlama ve lavlar sebebiyle herhangi bir can kaybı yaşanmadığını aktardı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de Pazar gecesi bölgeye giderek acil durum planı toplantısına katıldı. Pedro Sanchez, açıklamasında La Palma Adası halkını sakin olmaya davet ederken, İspanya hükümetinin yaşanan felaketin üstesinden gelmek için tüm imkanlara sahip olduğunu ve meydana gelecek tüm maddi kayıpları telafi edeceklerini söyledi.

Kanarya Adaları Volkanik Riskleri Önleme İdaresinden (Pevolca) tarafından yapılan açıklamada, La Palma Adasında oluşan iki ayrı çatlak ve 8 yanardağ ağzından lavların çıkmaya devam ettiği kaydedildi. Açıklamada, Bölgede lav akıntısının uzun süre devam edebileceği ve yeni çatlaklar oluşabileceği belirtildi.

Yorumlar 24 Yorum Var
 • Çiçek. 24.09.2021 13:32
  Allah ın gücü istediginde her şeyi veren Allah istediginde. Her şeyi de yok eder işte Ne DEMİŞLER Güvenme GÜZELİ gine bir sivilce yeter güvenme Zenginliğine bir kıvılcım yeter tek gerçek ALLAH
 • Ali kaya 22.09.2021 20:32
  Tabbikki tanımadığımız bölgeler ama oradakilere insanlar tam bir felaket ulaşılması söndürülmesi olmayan kainatın akciğerleri nefes alıyor zaman zaman yazabiliyor felaketler o insanlar her türlü kolaylıklar dilerim o insanlara kainatın diline diyecek ne olabikirki
 • EvladıFatihan 22.09.2021 18:22
  Vatanımın haini bitmez. İnşaallah bu Halep Türkmenleri ve Özbek Afganlılarlan 20 yılda daha milli ve dini bütün olacağız.
 • sertas 21.09.2021 15:55
  mehmet21.09.2021 10:13 türkiyede ki hainler bakın yangınlar sönmüyor yapamıyorsunuz deyin istifaya çağırın ispanya hükümetini..ispanyada sizin gibi hain yok merak etmeyin orda vatandaş devletine sahip çıkıyor. devlet vatandasa sahıp cıkıyorsa vatandas da sahıp cıkar devlete kardesım.... hangı ulkenın vatandasısın sen anlamadım...
 • harun 21.09.2021 11:30
  ne enerji var burda. değerlendirilmeli.
Daha fazla yorum görüntüle